Děti a opalování: Spálení od sluníčka může trápit i v budoucnu

O tom, že sluneční záření může mít škodlivé účinky na pokožku, je dnes již vědecky prokázáno. Většina lidí si uvědomuje, že by měla svou kůži účinně chránit. Spálení od Sluníčka je nejen nepříjemné a bolestivé, ale opakovaně spálená kůže může být také mnohem náchylnější ke vzniku rakoviny kůže. Každý by měl svoji pokožku před nadměrným sluněním chránit. Pokud budeme ke slunění přistupovat se zdravým rozumem, nemusí být sluneční záření strašákem. Jistou dávku slunečních paprsků lidské tělo naopak k životu potřebuje. Vždyť sluníčko posiluje náš imunitní systém a působí pozitivně na duševní pohodu. Nezatracujme proto slunce, ale účinně se chraňme. A chraňme zvláště naše děti, neboť dětská pokožka je mnohem citlivější, než pokožka dospělých.

První pomoc při spálení od sluníčka

Dojde-li ke spálení kůže od sluníčka, můžeme jako první pomoc vyzkoušet některé z těchto domácích či lékárenských přípravků:

 • jogurt, případně kysaná smetana, tvaroh
 • čistý gel z Aloe vera
 • 100% přírodní levandulový olej
 • sprej s panthenolem
 • chladivé gely po opalování s panthenolem a vitamínem E
 • kvalitní konopná mast
 • obklady z heřmánku
 • obklady z octa
 • u větších dětí gely s obsahem antihistaminik
 • postižené místo můžeme chladit vlažnými obklady

Rozdíl mezi pokožkou dětí a dospělých

Kůže člověka se během života vyvíjí a mění se její struktura. V kojeneckém věku je zapotřebí k pokožce dítěte přistupovat obzvláště obezřetně, jelikož pokožka novorozence či kojence a batolete je pětkrát tenčí, než je pokožka dospělého! Buňky v rohové vrstvě pokožky dítěte nejsou tak těsně u sebe a propouští slunečního záření mnohem více. I potní a mazové žlázy nejsou ještě zcela vyvinuty. Proto je pokožka malých dětí citlivější, méně odolná, více reaktivní a velice citlivá na UV záření. Tato citlivost je umocněna navíc menší kožní pigmentací. Ta se vyvíjí v průběhu let, řádově do věku 12 let dítěte, kdy už je jeho pokožka podobná pokožce dospělého. Děti okolo 4. roku mají pokožku sice výrazně vyzrálejší než velmi malé děti, ale stále převládá citlivost, jemnost a slabší pigmentace. Víme, že pigmentace hraje rozhodující roli v čase, který můžeme bez obav strávit na slunci.

Jak chránit před škodlivými UV zářením malé děti?

Velmi malé děti a spálení od sluníčka

Do cca 1 roku života by neměly pokud možno být slunci vystaveny vůbec, měly by pobývat jen ve stínu či v polostínu. Čím je dítě menší, tím kratší dobu by mělo být na slunci. Takto malé děti nikdy nevystavujeme slunci od 11. do 15. hodiny odpoledne. Malé miminko můžeme vystavit Sluníčku ráno nebo při západu Slunce na 10 až 15 minut bez obav. Děti do 1 roku vždy chráníme pokrývkou hlavy. Malé množství slunečních paprsků potřebuje každý.

Děti od 1 do 3 až 4 let a spálení od sluníčka

Pokud dítě starší 1 roku na slunce pustíme, chráníme jej proti spálení takto:

 • dítě oblečeme nejlépe do bílého či světlého trička s krátkým, případně dlouhým rukávem
 • chráníme hlavu vhodným kloboučkem nebo čepičkou s kšiltem
 • větším dětem dáme i sluneční brýle (odraz slunečních paprsků od písku či vodní hladiny může být pro oči také nebezpečný)
 • dbáme na pitný režim dítěte
 • pokožku vystavenou přímému slunečnímu záření natřeme krémem na opalování, a to nejlépe krémem určeným pro děti. Samozřejmě, pokud nemáme dětský krém s UV ochranou, je lepší použít krém pro dospělé, než žádný.
 • zvýšené opatrnosti je třeba dbát u dětí světlovlasých, rudovlasých, u dětí s pihami a velmi světlou pletí. Tyto děti jsou ještě více náchylné ke spálení kůže než ostatní děti. Tyto děti natíráme vždy krémy s nejvyšším stupněm ochrany.

Větší děti od 4 do 12 let a spálení od sluníčka

V tomto věku pokožku dítěte již většinou lépe známe. Pro lepší orientaci se můžeme řídit i klasickým rozdělením dle kožních fototypů. Blondýnky a rusovlásky nebo děti s velkým počtem pih či vystouplých mateřských znamének nenecháváme bez ochrany na slunci déle jak 20 minut. Pokud je pokožka dítěte zdravá, tmavší a není přecitlivělá, mohou být tyto děti na sluníčku bez ochrany i déle. Každá pokožka reaguje jinak a nelze proto spoléhat jen na tabulky.

Reakce pokožky na sluníčko by každý rodič u svého dítěte měl sledovat a spálení od sluníčka předcházet, ne čekat, až ke spálení dojde a potom hledat první pomoc.

Spálení od sluníčka může mít u malých dětí vážné následky.

Jak vybrat krém na opalování pro děti?

Krémy na opalování pro děti vybíráme pečlivě. U dětské pokožky nedoporučujeme používání chemických filtrů. Dětská citlivá pokožka může na chemickou reakci na kůži reagovat citlivě. Pro děti jsou ideální krémy s minerálními filtry, které fungují na zcela jiném principu, než filtry chemické. Minerální filtry obsahují anorganické pigmenty na minerální bázi. Tyto filtry účinně odráží sluneční paprsky od těla. Minerální filtry můžeme použít i u dětí nebo dospělých s mimořádně citlivou pokožkou, pro pokožku s alergickými projevy nebo kůži atopiků.

Pro děti vybíráme vždy vyšší stupeň ochrany, než pro dospělé. Nedoporučujeme používat ochranné filtry nižší, než SPF 20. U dětí s velmi světlou a citlivou pokožkou používáme filtry i SPF 50+, ale je nutno podotknout, že takto vysoký stupeň ochrany je možné koupit jen ve formě filtru chemického. Minerální filtry mají zase tu výhodu, že působí okamžitě a není třeba je aplikovat 30 minut před vyjitím na Slunce, jako tomu je u filtrů chemických. Děti natírejte důkladně. Nezapomeňte natřít nos, uši, nárty či kolena. To jsou místa, na která se často zapomíná. Spálení kůže od sluníčka na těchto místech je velmi pravděpodobné.

První pomoc při spálení od sluníčka

První pomoc přizpůsobíme tomu, jak moc je kůže spálená a o jak malé dítě se jedná. Mírně spálená kůže se projevuje mírným zarudnutím, pocitu napětí a tepla lokálně tam, kde je spálená kůže. Lehce spálená kůže reaguje velice dobře na ošetření těmito prostředky:

 • jogurt, případně kysaná smetana, tvaroh
 • čistý gel z Aloe vera
 • 100% přírodní levandulový olej
 • sprej s panthenolem
 • chladivé gely po opalování s panthenolem a vitamínem E
 • kvalitní konopná mast
 • obklady z heřmánku
 • u větších dětí gely s obsahem antihistaminik
 • postižené místo můžeme chladit vlažnými obklady

K ošetření kůže patří také následná ochrana před sluncem. Spálená kůže jednoznačně slunci již opakovaně nesmí být vystavena, a to až do úplného uzdravení. Na slunce buďto nejdeme vůbec, nebo kůži kryjeme oděvem či faktorem SPF 50+.

Střední až silné spálení kůže od sluníčka se projevuje výsevem puchýřků při současné vysoké bolestivosti kůže. Pokožka je velmi horká, sálá a může i svědit. Pokud spálená kůže vypadá takto, jedná se o celkový zánět, na který organismus reaguje zimnicí a horečkou. Mohou se přidružit i symptomy úžehu, jako je nevolnost či bolesti hlavy. Takové spálení od sluníčka se u dětí neobejde bez ošetření lékařem, který předepíše dítěti léky tlumící bolest a horečku, případně také lokální kortikoidy mírnící zánětlivý projev kůže. Zároveň vám poradí, čím spálenou kůži ošetřovat dále. Když už se na kůži objeví puchýře, pokožka může být náchylná k infekci a běžně používané masti a gely nemusí být pro takto poškozenou kůži vhodné.

První pomoc při spálení od sluníčka – obecné zásady

 • Nevystavujte kůži slunci až do jejího úplného zhojení!
 • Doplňujtete tekutiny (hydratace pomáhá pokožce k regeneraci)
 • Postižená místa chlaďte (sprcha, obklady)
 • Puchýřky nepropichujte!
 • Při celkových projevech (teplota a bolestivost kůže) použijte léky na snížení bolesti a horečky. Poraďte se s lékařem či zkušeným lékárníkem, pokud jde o kojence či batolata.
 • Spálená kůže by měla být ošetřována přípravky, které urychlí hojení.

Prevence má vliv na zdraví dítěte i v jeho budoucím životě

Spálená kůže není jen akutní problém. Musíme si uvědomit, že může mít závažné následky i v budoucnosti. DNA buněk, které jsou opakovaně vystavovány nadměrnému slunečnímu záření, může být poškozeno. To může mít neblahý vliv na vznik maligního kožního melanomu. Chraňte pokožku svých dětí důsledně.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek