Co na popáleniny? Vyzkoušejte naše tipy

Léto a sluneční paprsky patří neodmyslitelně k sobě. Vyhřívat a opalovat se na sluníčku je sice příjemné, pobyt na slunci ale může skončit i nepříjemnými popáleninami. K létu patří také grilování na zahradě nebo posezení kolem táborového ohně. I tady hrozí nebezpečí popálenin. Pokud se tak stane, je důležité popáleniny správně ošetřit, aby se urychlilo jejich hojení. Je tedy velmi důležité vědět, jak se v takových chvílích zachovat, a znát zásady rychlé první pomoci při popálení.

Kdy zavolat lékaře či sanitku

Po ošetření popáleniny vyhledejte lékařskou pomoc vždy, když...

  • ... je popálenina hluboká, tedy horní část kůže je stržená
  • ... jsou vidět rozsáhlé puchýře
  • ... střed popáleniny je bílý
  • ... je popálené místo rozsáhlé, popáleného ale nebolí nebo bolí jen málo
  • ... úraz popálením utrpělo dítě

Nepříjemné popáleniny od sluníčka

Asi každý někdy v životě zažil, jaké to je být spálený od sluníčka. I přes to, že je tento typ popálenin docela běžný, neměl by se rozhodně podceňovat. Na první pohled sice spáleniny od sluníčka vypadají neškodně, opak je ale pravdou a mohou být velmi nebezpečné.

Opalovací krémy a ochranný faktor

Účinný způsob, jak se spálení od slunce vyhnout, je nepodcenit prevenci. Důležité je pořídit si na léto kvalitní opalovací krémy nebo oleje. Pozornost při nákupu věnujte zejména ochrannému faktoru, který vybírejte podle fototypu vaší kůže a také podle prostředí, ve kterém budete léto trávit. Jiný ochranný faktor budete potřebovat na prázdniny v Čechách a jiný u moře v teplých jižních krajinách. Po opalování nezapomeňte kůži zklidnit krémem po opalování. Zdravější a krásnější opálení můžete také podpořit vhodným doplňkem stravy, například betakarotenem.

Pokud se na slunci spálíte, popáleniny co nejdříve ošetřete. Jako první pomoc dobře poslouží Panthenol, který ochladí bolestivá spálená místa a urychlí regeneraci popálené kůže. Pokud je spálení silnější, vhodná je například kalciová mast na popáleniny. Spálení od slunce běžně provází nepříjemné pálení a svědění kůže, od kterého vám poskytne rychlou úlevu třeba chladivý gel na popáleniny.

Pozor na letní ohně a táboráky, mohou způsobit nebezpečné popáleniny

Nejen sluníčko vás v létě může spálit. Nebezpečí popálenin hrozí také od různých ohňů a táboráků, protože k létu samozřejmě patří zahradní grilování, táboření a kempování. Během letních měsíců se tak zvyšuje riziko rozsáhlých popálenin právě od otevřeného ohně či horkého kempovacího nádobí.

Popáleniny od grilu a otevřeného ohně

Bohužel často se objevují popáleniny u dětí, které si užívají prázdniny, jsou neopatrné, nepozorné a kolem ohně rozpustile dovádí. Pozor ale musíme dávat nejen kolem ohně, ale i při jeho podpalování nebo třeba při manipulaci s horkým grilem nebo horkým nádobím. U otevřeného ohně bychom měli dbát zvýšené opatrnosti, což ne všichni dodržují a lékaři tak v létě musí řešit i úrazy způsobené pády na gril nebo do otevřeného ohně.

Pokud k popálení od otevřeného ohně nebo horkých předmětů dojde, je důležité nezmatkovat a rychle jednat. Správně provedená první pomoc totiž může výrazně zmenšit hloubku popálení, tím pádem i urychlit jeho hojení a zmírnit následky popálenin. V některých případech může i zachránit život.

První pomoc při popálení

Jakmile dojde k popálení u dětí nebo dospělých, je velmi důležitý včasný zásah. Jedině tak můžeme zabránit nejhoršímu. Rychlé ošetření popálenin zmírní bolest a může přispět i k jejich následné kratší léčbě.

Chlazení popáleniny

Hlavní zásadou je popáleniny chladit. Pokud se jedná o mírné popáleniny menšího rozsahu, stačí postižené místo chladit pod studenou tekoucí vodou nebo ponořením do vody. Rozhodně není vhodné popáleninu chladit ledem nebo mraženými potravinami. Chlazení může trvat i desítky minut, aby bylo spálení opravdu dostatečně ochlazené. Poté nechte postižené místo uschnout a zalepte jej speciální náplastí na popáleniny, která zabrání přístupu infekce do rány. Popáleninu rozhodně nemažte v prvních chvílích mastmi a krémy, s nimi je dobré začít až když se rána trochu zhojí a není tolik citlivá. Vhodným prostředkem může být třeba kalciová mast na popáleniny nebo jiné masti, krémy, gely a spreje k léčbě popálenin určené. Pomohou při hojení kůže a navíc mírní bolest.

Vážnější popáleniny

V případě rozsáhlejších popálenin nebo spálení u dětí je nutné nic nepodcenit a přivolat rychlou záchrannou službu. Do příjezdu lékaře je ale důležité poskytnout první pomoc. Nejprve se musí přerušit kontakt se zdrojem popálení a případně uhasit hořící oděv. Při sundávání oblečení ale buďte opatrní a přiškvařenou látku nikdy nestrhávejte. Následně začněte postižené místo chladit studenou vodou, nikoliv ledem ani mraženými potravinami. S chlazením popálenin pokračujte, než přijede lékařská pomoc, pomůžete tak poraněnému tišit bolest a zmírníte hloubku i následky popálení. Pozor však dávejte na velikost chlazené plochy. Pokud je popálená plocha větší než 5 % tělesného povrchu, popáleninu nechlaďte, protože hrozí podchlazení organismu. Na kůži v žádném případě neaplikujte masti, gely, spreje, zásypy ani jiné přípravky a výběr vhodné léčby nechte na lékaři.

Kdy po ošetření popálenin vyhledat rychlou lékařskou pomoc?

V některých případech je lepší ošetření a léčbu popálenin svěřit do rukou odborníků. Je to například, když je:

  • popálenina hluboká, horní část kůže je stržená, jsou vidět rozsáhlé puchýře
  • popálená pokožka hladká, lesklá, a jasně červená
  • střed popáleného místa bílý
  • popálené místo rozsáhlé, ale nebolí nebo bolí jen málo

V žádném případě popáleniny nepodceňujte a při jakýchkoliv pochybnostech radši vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Pamatujte na to, že každá popálenina je závažná a jej nevhodná léčba může skončit velmi špatně.

Co pomáhá na popáleniny

Ať už jde o popáleniny od slunce, ohně nebo horkých předmětů, mohou velmi potrápit a bolet. Je proto dobré vědět, co na popáleniny zabere a jak postiženému ulevit. Následující produkty jsou vhodné pro domácí léčení mírných popálenin. Léčbu rozsáhlejších a závažnějších popálenin je třeba svěřit lékařům.

1. Panthenol Spray

Panthenol ve spreji je vhodný zejména při spálení od sluníčka. Podporuje hojení kůže i sliznic a léčí záněty vyvolené slunečním zářením. Pomoci může také při regeneraci kůže po opaření či odření.

2. Krytí Mepilex Lite tenké silikonové náplasti

Tyto náplasti poskytují měkké silikonové krytí a používají se u popálenin I. a II. stupně. Vhodné jsou jako první pomoc ve formě vlhkého hojení, a to při popáleninách způsobených termickým kontaktem, tedy například kontaktem s horkým grilem.

3. CICATRIDINA sprej

Jde o sprej, který se používá jako podpora hojení povrchových i hlubokých ran, tedy popálenin, ale i oděrek, tržných ran a podobně.

4. HemaGel

K hojení povrchových ran se hodí také HemaGel, který ráně a jejímu okolí ideální pH a vlhkost pro hojení. Navíc zabraňuje jakékoli infekci vniknout do rány.

5. Stratamed gel

K pozdějšímu ošetření popálenin se může použít také Stratamed gel. Jde o průhledný, nelepící, samoschnoucí gel, který se nanáší v tenké vrstvě a slouží zejména jako prevence vzniku jizev nebo k jejich léčbě.

6. Epaderm Cream

K hydrataci suché kůže a její regeneraci lze použít také Epadam Cream, který je vhodný pro všechny věkové kategorie včetně dětí.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek