Žhavé předměty v domácnosti často způsobují popáleniny

Gril, kamna, krb, rozpálená ploténka u vařiče, svíčky nebo jen dlouho rozsvícená žárovka, všechny tyto předměty mohou způsobit nepříjemné popáleniny. Jejich společným jmenovatelem je suchý zdroj tepla, který způsobuje tzv. termické popáleniny. Buňky lidské kůže jsou velmi citlivé na teplo. Ideální teplotou je pro ně 37 °C, jakmile se teplota zvýší o pouhých několik desítek stupňů, nervová zakončení v kůži vyvolávají bolest a dochází k odumírání jednotlivých vrstev kůže. Může se zdát, že takové následky vyvolá až teplota čítající stovky stupňů, ale pro kožní buňky je hraniční už 60 °C. Naštěstí se kůže rychle regeneruje a správně poskytnutá první pomoc může dobu léčení zkrátit, či zamezit vzniku ošklivé jizvy. Vše záleží na době kontaktu se žhavým předmětem, hloubce a velikosti popálení a na správně poskytnuté první pomoci.

Žhavé předměty, na které byste si měli dát pozor

 • rozžhavená žehlička a kulma
 • plotna, kamna nebo dvířka trouby
 • rozpálený gril
 • horké nádobí při vaření a pečení
 • žhavé pracovní nástroje při tavení nebo svařování

Obyčejná žehlička je rozžhavená na teplotu přes 200 °C

Denně se setkáváme s nudnými domácími pracemi, které jsou zdrojem běžných popálenin. Jednou z prací, která nejčastěji působí popáleniny, může být žehlení. U moderních žehliček, kromě rozžhavené žehlící plochy, přibylo také nebezpečí v podobě silného proudu páry. Stisknutím tlačítka sice může hospodyňka vyžehlit závěsy, které ještě visí na svém místě, ale také v okamžiku nepozornosti popálí žehličkou sebe nebo někoho ve svém okolí. Žehlit by se nemělo ve stresu či spěchu. Stále musí být na paměti, že se jedná o předmět, který může ublížit. Opatrnost by měla zahrnout také možnost strhnutí žehličky pomocí přívodného kabelu nebo ponechání už vypnuté, ale ještě horké žehličky bez dozoru. Kvůli vysoké teplotě je žehlička schopná způsobit i hluboké popáleniny. K žehličkám na prádlo se navíc přidává nebezpečí v podobě žehliček a kulem na vlasy. Při péči o vlasy se horký předmět přibližuje citlivým částem těla, jako jsou uši nebo zátylek. Rozpálený kov ve spěchu snadno způsobí úraz. Zde je na místě rychlá pomoc v podobě dlouhého chlazení (minimálně 20 minut) popáleného místa.

V létě žhnoucí gril nebo ohniště, v zimě hořící kamna - domácí horké nástrahy

Tyto předměty v sobě ukrývají přímý zdroj tepla - oheň, který dokáže popálit teplotami dosahujícími až k tisíci stupňům. Tepelnou výměnou energie se rozžhaví také jednotlivé části těchto věcí. U grilů může být rošt horký ještě několik hodin po grilování. Kamna se dokonce pořizují právě proto, aby teplo sálaly co nejdéle. U těchto předmětů je nutné zamezit náhodnému kontaktu a tím i spálení, ať už v podobě převrhnutí grilu nebo pádu na kamna. V těchto případech je vhodné zvolit zábrany. Možností jsou například rozložený sušák na prádlo před kamny nebo chytře postavený zahradní nábytek u grilu či kamenný kruh kolem ohniště. Přestože bezpečnostní ohrádka před domácím krbem nebo kachlovými kamny může působit neesteticky, dokáže zabránit úrazu spálením. Navíc při výběru místa ke grilování se musí vybrat rovná plocha, na které bude gril dobře stát a nebude hrozit jeho destabilizace. U ohniště navíc hrozí popálení neobratnou manipulací. Některé kusy dřeva přímo nehoří, ale i přesto od ohně převzaly dostatek tepla, aby mohly popálit.

Žhavá žehlička je nejběžnějším zdrojem popálenin v domácnosti

Zapálená cigareta dokáže ošklivě zranit

Obětí popálení často nemusejí být jen kuřáci. Stačí kuřák, který výrazně gestikuluje s cigaretou v ruce, nedává si pozor a stane se úraz. Malý zdroj tepla na cigaretě dosahuje až k 600 °C, přesto si jej lidé běžně přikládají téměř ke rtům. Nebezpečí vzrůstá například kouřením v opilosti nebo v posteli. Hořící konec cigarety bez varování spadne a snadno zapálí ložní prádlo. Příčinou požáru domu tak může být byť jediná cigareta. V případě malého popálení kůže se doporučuje okamžité zchlazení. Žár je v tomto případě vysoký a i jeho krátké působení může kůži velmi zasáhnout.

První pomoc popálenému je klíčem ke zmírnění následků

Odhadnutí vážnosti popáleniny se provádí jen velmi těžko, jelikož se tato zranění vyvíjejí v čase. Popálená kůže reaguje zarudnutím, bolestí, otokem nebo i puchýři. Jestliže dojde k přiškvaření oděvu, kůže je na více místech porušená, jsou viditelná hluboká poranění, je nutné, aby ránu vyšetřil lékař. Ihned po zásahu teplem se musí popálenina zchladit. Organismus na chlazení může mít také negativní reakci, a to v podobě šoku. Z tohoto důvodu by se neměly používat mražené výrobky. Velké popáleniny, které přesahují pět procent těla, což lze odhadnout pomocí velikosti pěti dlaní zasaženého, se chladit nesmějí, riziko šoku je příliš velké. Při drobných popáleninách je však vhodné dodržet tyto zásady:

 • Zamezte dalšímu působení tepla
 • Zasažené místo chlaďte studenou vodou po dobu minimálně dvaceti minut, nejdéle pokud je to zasaženému člověku příjemné
 • Snažte se zasaženo uklidnit a vyhnout se šoku
 • Sundejte prstýnky, náramky a řetízky, mohly by později působit jako škrtidlo pro oteklou tkáň
 • Ránu udržuje v čistotě, případně ji zakryjte gázou nebo obvazem; postižená kůže je citlivá na další oděrky a jiná zranění
 • V případě pochybností o vážnosti situace kontaktujte lékaře
 • Nepoužívejte masti ani krémy bez domluvy s lékařem či lékárníkem
 • Nepropichujte vzniklé puchýře
garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek