Tip na svátek svatého Valentýna: bezpečné elektrické svíčky

Na první pohled mohou svíčky být naprosto neškodné, stále se ale jedná o otevřený oheň.Valentýn může pro jednu skupinu lidí znamenat jen komerční americký svátek, pro druhé je to však příležitost strávit příjemné chvíle společně ve dvou. Neodmyslitelně k svátku svatého Valentýna patří romantika, svíčky, drobné dárky a dobré jídlo. Ovšem i při slavnostním večeru bychom měli dávat pozor především na klasické svíčky, které mohou jako každý otevřený oheň způsobit popáleniny. Jak se vyvarovat nepříjemným překvapením, a jak to vlastně se svátkem svatého Valentýna bylo, se dozvíte v našem článku.  

První pomoc při popálení musí přijít okamžitě

První pomoc při popálení od svíčky se samozřejmě odvíjí od toho, jak rozsáhlé popáleniny jsou. To se dá určit podle tzv. pravidla devíti, kdy 1% spálené pokožky odpovídá velikostně zhruba jedné dlani ruky postiženého. Pokud je poškozeno více než 15% kůže u dospělého a více než 10% u dětí, dochází k rozvoji šoku. 

Jak vypadá I., II. a III. stupeň popáleniny

Jestliže se člověk spálí i na menší ploše těla, je třeba určit hloubku poškození kůže. To se rozděluje do tří stupňů. Při I. stupni je kůže silně zarudlá a hodně pálí, ale hojí se rychle, v řádu dnů. V případě II. stupně se vytvoří puchýře, které jsou velice bolestivé, neboť dochází k poškození podkoží. Hojení trvá i několik týdnů. III. stupeň je nejzávažnější, tkáň totiž odumírá. Zranění je sice méně bolestivé než druhý stupeň, avšak často se nedá obejít bez transplantace.

Chlazení při popálení

V případě I. a II. stupně je třeba rány dostatečně dlouho chladit, nejméně 20 minut, dokud člověk nepocítí úlevu. Nejefektivnější je to pod tekoucí vodou. U malých dětí tento krok vynecháváme, neboť může nastat chladový šok. 

První pomoc při popálení musí být zejména okamžitá. Uhasíme oheň, svlečeme horké případně mokré oblečení. Pokud je přiškvařeno ke kůži, samozřejmě nestrháváme! I. stupeň popálení není třeba ničím překrývat, pokud je však zranění vážnější, obložíme jej sterilním zdravotnickým obkladem.

Puchýře nepropichovat, spáleniny nemazat

Puchýře se nikdy nepropichují a rozhodně není žádoucí spálená místa mazat mastmi či na ně používat zásyp. Mohlo by to znemožnit následnou lékařskou diagnózu.

Valentýn - pouhá komerce nebo tradiční svátek?

Svátek svatého Valentýna připadá každoročně na 14. února. I přestože je komerce současných oslav nepopiratelná, svatý Valentýn skutečně existoval. Podle historických pramenů zemřel okolo rolo 270 a následně byl prohlášen za svatého. K jeho postavě se vztahuje několik legend, hlavními dvěma dochovanými jsou pohanská a křesťanská. 

Podle pohanské legendy měl kněz Valentýn ve starém Římě vyléčit nevidomou dceru prefekta, došlo tedy údajně k zázraku. Pohané tomu však nechtěli uvěřit, a proto Valentýnovi nechali setnout hlavu. Dle křesťanů byl zase římským knězem, který tajně oddával mladé páry, a to i přes zákaz samotného císaře Claudia II. Ten na neuposlechnutí příkazu kněze přišel a byl odsouzen k smrti. Valentýn se následně stal symbolem věrné, čisté a oddané lásky

Oslavy po světě se různí, můžete vyzkoušet třeba valentýnskou střelbu

Svátek zamilovaných byl obnoven právě ve Spojených státech v 19. století, kde se začala vyrábět první přáníčka, neboli valentýnky. Díky globalizaci se následně zvyk začal šířit všude po světě, k nám se dostal po revoluci v roce 1989. Slaví se různými způsoby, například ve Skotsku si lidé tahají z klobouku jméno osoby, která se stane jejich Valentýnkou pro daný večer. V Anglii jsou naopak lidé přesvědčeni, že je to právě 14. února, kdy si lidé volí svého životního partnera, tak jako to dělají například labutě nebo holubi. 

Samozřejmě je celá řada způsobů, jak svátek svatého Valentýna můžete oslavit. Kromě toho, že můžete trávit se svou drahou poličkou romantický večer doma při svíčkách, existuje i mnoho venkovních aktivit. Restaurace se již dnes předhánějí, kdo nabídne valentýnské menu o více chodech, můžete se ale rozhodnou i pro relaxaci. Společné masáže či návštěva sauny v zimě krásně uvolní všechny ztuhlé svaly. Pokud jste zastánci spíše akčnější zábavy, speciální program nabízejí třeba i střelnice. Tento dárek se rozhodně neřadí mezi nudné. Máte možnost vyzkoušet si střelbu třemi různými zbraněmi, a to přímo na valentýnské terče. Jako upomínku si odnesete srdce zasažené amorovou střelou. 

Svíčky fungují jako romantické gesto, ale musíme je pečlivě vybírat

Zapálené svíčky udělají ženě radost nejen na svátek svatého Valentýna. Jsou symbolem romantiky a slavnostního okamžiku, ovšem i přesto bychom měli dávat dobrý pozor už při jejich výběru. Obchody dnes nabízejí nepřeberné množství dekoračních svíček, které jsou například umístěné ve skleněné nádobě. Horký vosk tak zůstává uvnitř ve skle a díky tomu nehrozí jeho rozlití či podpálení bytu. Jakmile svíčka dohoří, sama následně také zhasne. Jestliže preferujete klasické svíčky, nezapomínejte je vždy umístit do stojanu. Ten může být buď keramický či dřevěný, je možné jej doplnit i o kahan. Jakmile dojde vosk, sám se uhasí a vy jste chráněni před neočekávanými nástrahami ohně.

Ač se nám na první pohled mohou svíčky zdát naprosto neškodné, stále se jedná o otevřený oheň. I ve vzdálenosti 8 - 10 cm od plamene teplota přesahuje 200 ˚C, při této teplotě může vzplanout papír, plast, textilie nebo jiné předměty, které budou poblíž svíčky. Proto je třeba dávat pozor, kam ji pokládáme. 

Pozor na záclony a hořlavé materiály

Nejbezpečnější jsou pro umístění svíčky nehořlavé podložky, které izolují plamen od kontaktu s podkladem. Kromě této zásady bychom je rozhodně neměli pokládat k otevřenému oknu, kde si průvan může s plamenem pohrávat. Nebezpečná je i blízkost záclon či nechat svíčky hořet ve skříňce či na polici. Hořící svíčka by se také nikdy neměla přemísťovat, neboť i polití voskem může způsobit popáleniny. Pokud ji tedy potřebujete přenést, nejprve ji zhasněte, vosk po vychladnutí zatuhne a nedojde tak k žádnému zranění.   

Elektrické svíčky

Jestliže nechcete na svátek svatého Valentýna riskovat nebezpečné situace se svíčkami, raději vyzkoušejte ty elektrické. Elektrické svíčky neboli LED  svíčky se dnes vyrábějí i ve voskové variantě, tudíž v interiéru vypadají zcela přirozeně, ovšem na rozdíl od klasické svíčky jsou naprosto bezpečné. Nehrozí žádné popáleniny ani neočekávané vzplanutí bytu. Elektrické svíčky fungují na tužkové nebo mikrotužkové baterie, mívají také časový spínač. LED svíčka vám umožňuje i takový komfort, že ji můžete regulovat na dálkové ovládání a měnit tak intenzitu jejího jasu. 

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek