S léčbou popálenin mohou pomoci i lázně

Rozsáhlé popáleniny vyžadují dlouhodobé léčení a náročné procedury. Rychlému uzdravení může napomoci i uvolnění stresu nebo příjemné prostředí léčebných lázní. Na lázeňskou péči má pacient nárok podle rozsahu popálení a jeho závažnosti. Vše závisí na domluvě s odborným lékařem popáleninové kliniky, který lázeňskou péči doporučuje v lékařské zprávě. Pacient následně žádá svého obvodního lékaře, který celou žádost zpracuje. Po všech formalitách si může žadatel o lázeňský pobyt vybrat konkrétní lázně a domluvit si termín, který mu bude vyhovovat. Některá zařízení vyžadují společně s rezervací termínu také zaplacení poplatku. Posledním bodem je schválení žádosti revizním lékařem a poté nic nebrání v užívání si léčebných procedur.

Lázně a jejich specializace

  • Darkovporuchy pohybového ústrojí
  • Klimkoviceléčba nervového a pohybového systému
  • Velké Losiny - relaxace
  • Bělohrad - léčba onemocnění pohybového aparátu
  • Jáchymovporuchy pohybového ústrojí

Nejčastěji popálení využívají lázně Darkov, Klimkovice nebo Velké Losiny

Každé lázně vynikají jiným léčebným prostředím. Někde se specializují na pohybové ústrojí nebo na těžké pooperační stavy, jinde si zakládají na složení svých termálních pramenů. Rozhodující také může být lokalita lázní - někomu může více vyhovovat městské prostředí, jinému zase příjemná podhorská krajina. Lidé s popáleninami často vyhledávají lázně, které níže představím:

LÁZNĚ DARKOV

Lokalita: část okresního města Karviná na Severní Moravě

Zaměření: poruchy pohybového ústrojí, neurologické indikace, poúrazové a pooperační stavy

Webové stránky: http://www.darkov.cz/

Léčba v Lázních Darkov je založena na kvalitní péči a službách, ale hlavně na mimořádném přírodním bohatství jodobromové vody s vysokým obsahem jódu. Solanka výborně uvolňuje svalstvo, změkčuje vazivové struktury, zlepšuje prokrvování tkání a jednotlivých orgánů, zklidňuje kožní onemocnění a úspěšně zmírňuje veškeré zánětlivé procesy. Jednotlivé procedury v lázních pomáhají pacientům ulevit od nepříjemného svědění, které doprovází hojení jizev po rozsáhlých popáleninách. Lázně také disponují moderními přístroji včetně ICOONE, který snižuje svalové napětí, otoky a hojí rány zvláště od popálenin.

LÁZNĚ KLIMKOVICE

Lokalita: malé slezské město Klimkovice při jihozápadním okraji Ostravy

Zaměření: léčba nervového a pohybového systému, gynekologická onemocnění i kožní choroby

Webové stránky: http://www.sanatoria-klimkovice.cz/

I v lázních Klimkovice využívají jodobromovou solanku, která působí protizánětlivě. Zároveň pacientům s popáleninami nabízejí například kryoterapii. V první fázi této terapie se tělo pacienta zchladí pomocí oxidu uhličitého a následně jeho kůže reaguje prokrvením, což přispívá léčbě popálenin. Tyto lázně jsou, díky speciálně školeným pracovníkům, vhodné také pro děti.

LÁZNĚ VELKÉ LOSINY

Lokalita: podhorské město Velké Losiny v srdci Jeseníků na Šumpersku

Zaměření: relaxace a propojení člověka s přírodou

Webové stránky: http://www.lazne-losiny.cz/

Díky jedinečnému umístění těchto lázní v srdci hor si Velké Losiny oblíbili návštěvníci, kteří potřebují odbourat stres a načerpat novou energii. Velkou popularitu si lázně nezískaly jen u dospělých, ale také u velkého počtu dětí. Lázně se pyšní termálními vodami, které slouží především ke koupání. Minerální pitnou vodu bohatou na vápník, sodík, hořčík, draslík a železo je možné užívat i vnitřně. Celý komplex lázní je bezbariérový, v nabídce mají také masáže a různé druhy saun. K úplnému uzdravení člověka po těžkém zranění musí dojít i ke zhojení ducha.

LÁZNĚ BĚLOHRAD

Lokalita: nevelké podkrkonošské lázeňské město ležící v okrese Jičín

Zaměření: onemocnění pohybového aparátu, některá neurologická onemocnění a kožní problémy

Webové stránky: http://belohrad.cz/

Hlavním léčebním prostředkem v Lázních Bělohrad je slatina, která se využívá k zahřívání celého těla ve formě zábalů nebo koupelí. Rašelina ze slatiny má vysokou schopnost udržet teplo, a to až osmkrát vyšší než voda, její ochlazení je proto během procedury minimální. Organismus se v ní prohřívá a následný zábal dobu zahřátí těla prodlužuje. Vysoká teplota způsobuje zvýšené prokrvení tkání, uvolnění svalového napětí a zmenšení bolesti. Při zábalech se využívá dvojích membrán, aby nemohlo dojít k zánětu, přesto dochází k přenosu léčivých látek.

LÁZNĚ JÁCHYMOV

Lokalita: lázeňské město v okrese Karlovy Vary v blízkosti německých hranic

Zaměření: pohybové ústrojí, onemocnění oběhové soustavy a zlepšení imunitního systému

Webové stránky: http://www.laznejachymov.cz/

V lázních Jáchymov se specializují na léčbu pomocí radonu, radioaktivního plynu, který má protizánětlivé a bolest snižující účinky. Koupelemi v radonové vodě dochází ke zlepšení pohyblivosti kloubů a k posílení imunity organismu. Při těžkých úrazech a dlouhodobém léčení lze využít intenzivní radonovou kúru. K léčebným procedurám se mimo vody připojují i solná jeskyně, plavání v bazénu nebo saunování. Zvláštní procedurou, kterou v Jáchymově provádějí, je Brachyradiumterapie, tzv. Jáchymovské krabičky. Pomocí přesně aplikované léčebné dávky záření ulevuje tato technika od silných bolestí.

Nejcennější jsou osobní zkušenosti a rady, které mohou pomoci dalším pacientům hledajícím vhodné lázeňské prostředí. Pokud vám při léčbě popálenin pomohly lázně jiné, prosím, neváhejte se o své zážitky podělit.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek