Rehabilitace

Období rehabilitace trvá několik měsíců až let, je náročné na spolupráci pacienta a jeho rodiny a vyžaduje kvalifikovaný přístup zdravotnických pracovníků z oborů popáleninové a plastické chirurgie, rehabilitace a psychologie. Toto období začíná zhojením všech popálených ploch a končí návratem do normálního života. Každý pacient vyžaduje individuální přístup s ohledem na charakter a rozsah deformity, věk a pohlaví, inteligenci, povolání, sociální vztahy v rodině. Důležitý je i časový odstup od úrazu.

Péče o jizvy po popálení:

Promašťování

Jizvy mažeme třikrát denně změkčujícím (hydratačním) krémem nebo mastí. Zmírní se tím svědění a svrašťování jizev. Doma se lze běžně sprchovat vodou, dospělý může používat sprchové gely s mírně kyselým pH (nejlépe stupeň 5,5), které jsou volně prodejné v lékárnách.

Tlakové masáže na zhojené jizvy

Masáže provádí sám pacient nebo instruovaná osoba po natření jizvy krémem. Prsty vyvíjíme na jizvu takový tlak, který vyvolá její zesvětlení – zbělení. Masírujeme přibližně deset sekund, poté tlak na deset sekund uvolníme a tento postup opakujeme celkem desetkrát. Celý cyklus provádíme denně ráno, v poledne a večer.

Tlak vytlačí odkysličenou krev z jizvy, kde je jen malý kapilární krevní oběh a dovolí tak vstupu čerstvé, okysličené krve. Tlakové masáže mají podobné účinky jako elastické návleky.

Po několika měsících tlakových masáží se jizva stává měkčí, světlejší a pružnější. Masáže se provádějí do doby, než jizva změkne, barvou přibližně odpovídá barvě kůže nepopálené nebo je světlejší (tj. za 1–2 roky po popálení).

S postupem tlakových masáží seznámí pacienta odborný pracovník kliniky před propuštěním do domácí péče nebo v rámci ambulantních kontrol v dispenzární ambulanci.

Měkké techniky na zhojené jizvy

Pomocí měkkých technik ovlivňujeme tzv. měkké tkáně, mezi něž patří kůže, podkoží, svaly, facie a svalové úpony. Můžeme je ovlivnit několika způsoby − protažením, hlazením, tlakem nebo řasením.

Rehabilitace nebo individuální cvičení dle instruktáže

Protahování kloubů a jizevnatých pruhů přispívá k obnově rozsahu pohybu postižených kloubů a zvyšování svalové síly. Vždy je však nutno dbát na šetrné zacházení s čerstvými jizvami. Důkladná rehabilitace během prvního roku po popálení může zabránit deformitám končetin a omezit nutnost následných korekčních operací.

Návod na rehabilitaci a cvičení poskytne pacientovi odborný pracovník kliniky před propuštěním do domácí péče nebo v rámci ambulantních kontrol v dispenzární ambulanci.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek