Opařeniny a 7 tipů jak jim předcházet

Opařeniny patří mezi druhy popálení a vznikají při kontaktu s horkou tekutinou nebo vodní párou. Mezi nejběžnější úrazy patří opaření vřelým nápojem, olejem nebo právě horkou párou. Opařit je ale možné se i při sprchování, proto rozhodně neplatí tvrzení, že opařeniny vznikají jen v kuchyni. V následujícím článku vám přiblížíme nejčastější úrazy vzniklé opařením a přidáme tipy na to, jak takovým bolestivým zraněním předcházet.

Rychlá první pomoc při opaření

  • Poraněné osobě sundejte politý oděv
  • Začněte s chlazením postiženého místa (proudem vody, ponořením do vody nebo obklady)
  • Co nejdéle opařené místo chlaďte - poraněné osobě ulevíte od bolesti a zabráníte prohloubení popálenin
  • Opařeniny chlaďte pouze do celkového rozsahu 5 % tělesného povrchu (odpovídá velikosti 5 dlaní popáleného). V případě ochlazování větší plochy hrozí podchlazení
  • Sundejte prstýnky, řetízky a náramky. Jakmile začne opařenina natékat, budou působit jako škrtidlo
  • Na popálenou plochu nedávejte žádné zásypy, masti ani krémy. Vzniklé puchýře nepropichujte ani neodstraňujte

Horká konvice vás může snadno opařit

1. Opařeniny od horkých nápojů bývají u dětí nejčastější

Přes 80 % popálených dětí do tří let se opařilo horkou tekutinou. Rozlitá káva, čaj nebo i horké mléko jsou potenciálním nebezpečím, na které je třeba dávat pozor. Proto byste obzvlášť u dětí měli dbát na opravdu opatrnou manipulaci s vřelými nápoji. Pokud máte malé děti, je určitě dobré omezit používání ubrusů. Právě možné strhnutí ubrusu je totiž jedním z častých rizik. Dále byste měli pokládat nádoby s horkými tekutinami jen tak vysoko, kam nedosáhnou děti. A pozor byste měli dávat i na to pokud horký nápoj pijete, zatímco vám batole sedí na klíně. Taková činnost je velmi riziková, a proto se v praxi důrazně nedoporučuje.

2. Nepodceňujte riziko vnitřních popálenin

Pokud hovoříme o horkých tekutinách, pak nemusí nutně docházet jen k vnějším popáleninám, ale také k těm vnitřním. Obzvláště u dětí je proto třeba pečlivě sledovat, jak horkou tekutinu se chystají zkonzumovat. Problém může nastat nejen u horkých polévek, které by v případě spolknutí mohly popálit část trávicího traktu, ale také u vřelých soust, které mohou nepříjemně opařit vnitřní část úst. Proto obecně platí, že byste dětem měli nabízet už jen jídla s odpovídající teplotou. Nebezpečí hrozí také u termosek - děti na omak nepoznají, že je nápoj v nich horký, a hned se opaří.

3. Na opařeniny dávejte pozor hlavně po ránu

Kombinace rozespalého dítěte a rychlovarné konvice se může rychle proměnit v neštěstí, které vás bude trápit ještě dlouho. Pokud bude mít dítě kabel z konvice na dosah ruky, může za něj zatahat a horkou tekutinu na sebe vylít. Zvláštní pozor je třeba dávat na provizorních místech, jako jsou chaty nebo zahrady, kde budete mít omezený prostor, kam konvici dát. V té chvíli je potřeba děti neustále kontrolovat, zda nemohou se snadno dostupnou konvicí manipulovat.

4. Nebezpečí horké páry v kuchyni

S horkou párou se nejspíš znají všichni, kdo jsou zvyklí trávit hodně času v kuchyni. Horká pára vzniká při vaření a může unikat z hrnců při dušení i vaření pokrmů. Proto si dávejte velký pozor nejen při vaření, ale také při přípravě horkých nápojů. Při vaření obecně vzniká velké riziko popálenin. A to například v souvislosti s manipulací s varnou deskou nebo s troubou. V případě trouby může být řešením její zasazení do větší výšky, kam děti nedosáhnou. Měli byste si však dávat pozor i na další rizika popálení v domácnosti.

5. Nedávejte horké nápoje na kraj stolu nebo linky

Jakmile si uvaříte horký nápoj, horká pára není jediným rizikem, které hrozí vašemu dítěti. Pokud dáte čerstvě uvařený nápoj na kraj linky nebo stolu, dítě bude zvědavé, bude se na něj může snažit dosáhnout a snadno na sebe horkou tekutinu převrhne.

6. Skleněné nádoby nahraďte keramickými

K opaření v kuchyni může docházet ještě jedním způsobem, a to prasknutím skleněné nádoby. Při nalévání horké vody do sklenice nebo džbánku mohou vzniknout praskliny v materiálu, které způsobí rozpadnutí nádoby. V takové chvíli obvykle člověk nestačí zareagovat a než se naděje, mívá často opařené ruce nebo stehna. Řešením je používat výhradně nádoby z varného skla, které už jsou dnes běžně dostupné ve všech prodejnách s kuchyňským vybavením. Takové nádoby nejenže pěkně vypadají, ale hlavně slouží jako užitečná prevence proti opařeninám v domácnosti.

7. Horká sprcha nemá být vařící

Jak už jsme nastínili v začátku článku, opařeniny nemusí nutně vznikat jen v kuchyni. Těmto zraněním nahrává také koupelna, kde může dojít k opaření příliš horkou vodou při sprchování nebo koupání ve vaně. Proto dbejte na to, aby byla teplota vody při sprchování dětí nebo seniorů vždy odpovídající. Ideální je nastavit si teplotu termostatu na nižší teplotu.

K opaření obvykle stačí vteřina nepozornosti, proto zvlášť u malých dětí platí, že by měli být neustále pod dozorem nebo by rodiče měli dbát na velkou prevenci před možným popálením. Pokud už k úrazu ale dojde, je třeba zachovat chladnou hlavu a vědět, jak při opaření postupovat.

Je třeba dávat pozor také na horkou tekoucí vodu z kohoutku nebo sprchy

Jak postupovat při opaření?

Pokud se opařené místo nachází pod oděvem, nejprve je nutné textil popálenému sundat. V žádném případě se ale látku z těla nesnažíme strhnout, pokud došlo k jejímu přiškvaření. V takovém případě raději jednáme rychle a postiženého chladíme i přes oděv. Stejně tak je z popáleného místa nutné odstranit další nadbytečné předměty, které by mohly působit jako škrtidlo rány - jako jsou prstýnky, náramky, pásky a podobně.

Následovně můžeme začít s chlazením postiženého místa, což provádíme pod tekoucí vodou, případně ponořeným části těla do studené vody. Postižené místo můžeme chladit až desítky minut. Pokud je ale rána větší než 5 % těla postiženého, což odpovídá asi pěti dlaním člověka, vodou naopak nechladíme. Opařenému bychom totiž mohli způsobit podchlazení a ublížit mu.

Pokud je navíc opařené místo větší než dvě dlaně postiženého člověka, ihned po úrazu voláme záchrannou službu. Varovným signálem závažnějšího popálení také mohou rozsáhlé puchýře, velká bolest nebo hluboké rány. V případě malých dětí pak ambulanci voláme vždy.

Čemu se naopak při chlazení opařenin vyvarovat?

Aby byla první pomoc účinná, musíme vědět, co máme dělat. Existují totiž nejrůznější babské rady na opařeniny, které by postiženým mohly uškodit. Jednou z nich je tip na ošetření rány mastmi ihned po popálení. Dalším mýtem je chlazení popáleného místa ledem. A zapomenout bychom měli také mouku, máslo nebo olej, které se někdy chybně při první pomoci doporučují. Suroviny by nejenže postiženému nepomohly, ale mohly by také výrazně zkomplikovat jeho léčbu.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek