Mölnlycke Health Care

Společnost  Mölnlycke Health Care, která patří k předním světovým výrobcům produktů pro hojení ran, nabízí pacientům po popáleninovém traumatu komplexní řešení v péči o postiženou oblast těla. Jedná se jak o speciální krytí, která zabezpečí pacientům co nejméně bolesti a sníží riziko infekce při převazech, tak o produkty, které pomáhají s co nejlepším vyzráváním jizev. A nemusí se jednat jen o jizvy po popálení, ale i po případném odběru kožního štěpu. Výsledné jizvy jsou pak méně nápadné a vystouplé. Společnost Mölnlycke Health Care také nabízí produkty vhodné pro zvláčnění jak zhojeného místa, tak zdravé pokožky.

Popáleniny 1. stupně

Popáleniny prvního stupně se vyznačují červenou kůží s lehkým otokem. Mohou vzniknout nejen přímým kontaktem s tepelným zdrojem, ale i při vystavení kůže slunečnímu záření. Bývají bolestivé, ale hojí se rychle a spontánně bez viditelných následků a jizvy. Je to z důvodu postižení pouze svrchní vrstvy kůže – epidermis. Zde je důležité vyhnout se mechanickému dráždění postiženého místa a kůži hydratovat.


Z materiálů společnosti Mölnlycke Health Care je možné využít přípravky určené k rehydrataci a zvláčnění pokožky Jako Epaderm, případně Epaderm Cream.

K ochraně popálené kůže v místech, kde dohází k tření (například při styku s oblečením), můžeme ke zmírnění bolesti a nepříjemných pocitů využít Mepitel Film.

 

Mepitel Film je jemná, prodyšná, průhledná náplast se silikonovou vrstvou, která udržuje na kůži optimální vlhkost a velmi dobře chrání před třením a zevními vlivy, které mohou být velmi bolestivé.

Popáleniny 2a. stupně

Popáleninu 2a lze charakterizovat jako termické zranění postihující svrchní vrstvu kůže (epidermis), ale na rozdíl od popáleniny prvního stupně zasahuje i do další vrstvy kůže (dermis). Tento typ popáleniny je velmi bolestivý a hojí se dle rozsahu 7 – 21 dní s následnou pigmentovou skvrnou. Na postižené části těla jsou patrné tenkostěnné mokvající puchýře.

Při ošetření je nutné postiženou oblast nejprve chladit a následně použít takové krycí materiály, které jsou šetrné k postiženému místu, tzn.  nepřilepí se do rány ani nepoškodí okolní zdravou kůži. Označují se také jako tzv. atraumatická krytí. Taková krytí umí nejen účinně mechanicky chránit vlastní ránu, ale vytvoří i optimální prostředí pro hojení a formování jizvy. Společnost Mölnlycke Health Care doporučuje krytí Mepitel. Z bohatých klinických zkušeností je známo, že při používání krytí Mepitel nedochází ke vniku hypergranulací (přerůstání tkáně nahoru) a zároveň popálenina méně bolí. Toto krytí má silikonovou vrstvu po obou stranách, to znamená, že po vyjmutí z obalu lze přiložit na ránu libovolnou stranou.

Mepitel

Dalším materiálem vhodným pro tento stupeň popálení je Mepitel One.

Mepitel One je vhodný na popáleniny 2a, ze které nevytéká tekutina či hnis. Jeho velkou výhodou je to,  že má přilnavou silikonovou vrstvu pouze na jedné straně. To znamená, že je s ním snadná manipulace a lépe drží na místě.

Na krytí Mepitel Film i Mepitel One je nutné přiložit savý čtvereček, například Mesoft a zafixovat obvazem.


Jestliže chceme mít vše v jednom, můžeme použít samolepící savé náplasti Mepilex Border Lite, případně Mepilex Border Flex, který se navíc umí přizpůsobit i pohybu těla.

Všechny tyto náplasti mají jednu společnou výhodu: mohou na popálenině zůstat několik dnů aniž by bylo potřeba je vyměňovat. Díky svým unikátním vlastnostem tak zajistí, že se popáleniny hojí daleko rychleji a výměna náplastí není bolestivá. To ocení zvláště dětští pacienti.                                      

Popálenina 2b

U popáleniny 2b je postižena jak svrchní vrstva kůže – epidermis, tak hlubší vrstva – dermis. Na rozdíl od popáleniny 2a ale není postižena pouze její svrchní část, kůže je zasažena hlouběji. Postižená plocha má smíšenou barvu od červené až po voskově bílou. Vidíme zde popraskané puchýře. Rány mokvají a jsou velmi bolestivé. Hojení zde probíhá v případě, že se nevyskytnou žádné komplikace 4 – 8 týdnů. Tento stupeň popálení se již hojí jizvou a měl by jej ošetřovat lékař.

U této hloubky zranění je klíčové předejít infekci v ráně, protože by došlo k postižení dalších hlubších struktur kůže. Proto doporučujeme použít antimikrobiální krytí Mepilex Ag, které odstraní infekci v ráně. Tyto náplasti se přikládají na ránu silikonovou vrstvou a tím je zajištěna menší bolestivost při výměně a tyto náplasti se také nikdy do rány nepřilepí.

Popálenina 3.stupně

Popáleniny třetího stupně postihují jak svrchní část kůže – epidermis, tak dermis uloženou pod ní v celé šířce. Tento typ popáleniny již nelze zahojit bez použití kožního štěpu. Vizuálně má popálenina žlutou až hnědou barvu. Je suchá, tuhá a bez citlivosti. K překrytí přeštěpované oblasti a i rány po odběru kůže doporučujeme použití krytí Mepitel. Díky unikátním vlastnostem tohoto krytí se plochy po odběru štěpu hojí výrazně rychleji než je běžné u jiných materiálů.

Popálenina 4.stupně

U popálenin čtvrtého stupně je kompletně spálená kůže v celé svojí hloubce. Popálenina má hnědou až černou barvu. Je suchá, bez citlivosti. Léčba probíhá stejně jako u popáleniny třetího stupně, jen bývá více obtížná z důvodu horší schopnosti přihojení kožního štěpu.

Péče o jizvy

Ihned po zhojení popálené plochy od stupně 2a doporučujeme také řádně pečovat o vzniklou jizvu. To můžeme zajistit speciální náplastí na jizvy Mepiform. Tento materiál příznivě ovlivňuje tvorbu jizvy tak, aby byla co nejméně viditelná, malá a barevně nenápadná. Při nošení je tento materiál díky tělové barvě velmi diskrétní, zároveň neomezuje nemocné v pohybu. Je důležité pamatovat na to, že Mepiform se musí aplikovat pouze na suchou jizvu/pokožku. V případě, kdy je ošetřovaná oblast vlhká nebo mastná, tento materiál na kůži nedrží.

Každá jizevnatá tkáň může být problémem do budoucna nejen z hlediska estetického, ale i funkčního. Je zde vždy riziko kontraktur (zkrácení kůže, šlach,…), omezení pohybu a vzniku hypertrofických jizev. Dá se říci, že každé vážnější termické zranění nepřináší postiženému jen jizvu na těle, ale i na duši.                                   

V období vyzrání jizvy je potřeba také tuto oblast udržovat vláčnou, aby zvláště rozsáhlejší jizvy nepraskaly. Tady se velmi dobře uplatňuje mast Epaderm. Má unikátní a přitom velmi jednoduché složení, proto udržuje kůži velmi dlouho vláčnou a dobře hydratovanou. Tuto mast je možné použít nejen k promazávání kůže, ale i ke koupelím a mytí.

Velmi bychom si přáli, aby pacienti po termických zraněních zažívali co nejméně bolesti a aby na jejich kůži i duši zůstalo po nepříjemném zážitku co nejméně stop.

 

Tým Mölnlycke Health Care

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek