Jak zvládnout žehlení košil bez nervů a popálení?

Při žehlení košil stačí chvilka nepozornosti a rozpálená žehlička se může stát i zdrojem nebezpečného úrazu.Žehlení obecně nepatří k příliš populárním domácím pracím. A co teprve žehlení košil. To se totiž může zvrtnout nejen v propálené oblečení, v případě, že si nedáte při žehlení pozor, se také můžete nebezpečně popálit. Trápíte se i vy se žehlením košil a vaše prsty to už několikrát odnesly? My vám dáme několik rad, jak rychle a bezpečně žehlení zvládnout.

První pomoc při popálení žehličkou

Pokud se ale přeci jen nehodě při žehlení nevyhnete, nepropadejte panice. Drobné popáleniny I. stupně, i některé popáleniny II. stupně zvládnete vyřešit sami. Jaká je tedy nejúčinnější první pomoc při popálení žehličkou? Základem všeho je správné chlazení postiženého místa.

Odstraňte zdroj a popáleniny chlaďte

Poté, co s jistotou odstraníte zdroj tepla a všechny šperky z ruky, vložte popálenou ruku alespoň na 20 minut pod studenou vodu. Pomohou také studené kapesníky nebo jiné vlhké obklady. Pokud ovšem došlo k rozsáhlejším popáleninám II. stupně a více, vyhledejte po ochlazení místa lékaře. V případě, že se vám na kůži vytvořily puchýře, poraněné místo opatrně ovažte sterilním obvazem. Puchýře nepropichujte!

Vážnější popálení řešte s lékařem!

Je–li vaše popálení od žehlení závažnější, nebo pokud je obětí popálení malé dítě, neotálejte s návštěvou lékaře. I v těchto případech ale můžete předejít komplikacím tím, že dodržíte několik zásad:

 • Puchýře v žádném případě násilím nepropichujte.
 • Nedotýkejte se otevřené rány, předejte tak riziku infekce.
 • Ochlazení neprovádějte ledem přiloženým na ránu, ale pozvolna pod tekoucí vodou. 
 • Přiškvařené kusy oděvu z rány nestrhávejte, pouze odstřihněte volné okraje tak, abyste se pohodlně dopravili k lékaři.

Žehlení košil - hlavní zásady

Pomačkaná košile v obleku nepůsobí hezky ani příliš reprezentativně. Na co si tedy při žehlení košil dát pozor? Ještě před samotným žehlením byste měli znát tyto základní rady:

 • Košile žehlete dobrou napařovací žehličkou, pára změkčí látku košile a usnadní vám žehlení.
 • Vždy věnujte pozornost cedulce u límce košile. Dozvíte se zde užitečné informace o možnostech žehlení a teplotě, která je pro žehlení konkrétní košile ideální.
 • Košile žehlete nejlépe z rubové strany. Vyhnete se tak možnému poškození.

Jak na žehlení košil?

Způsobů, jak vyžehlit košile, je jistě celá řada a v konečném důsledku jde hlavně o cvik. My vám ale přinášíme několik jednoduchých kroků, která vám zajistí, že vaše košile budou perfektně vyžehlené na všech místech.

 • Límeček – žehlení košil začněte vždy u límečku. Právě límeček je totiž většinou vidět jako první, zapomenout na jeho přežehlení by tak mohlo znamenat společenské faux pas. Límeček proto po celé délce vyžehlete z obou stran.
 • Rukávy – jako druhé přichází na řadu rukávy. V případě žehlení košil s dlouhými rukávy věnujte pozornost nejdříve manžetám. Ty důkladně vyžehlete z obou stran. Následně rukáv uchopte za manžety a žehlete po obou stranách. Pro dosažení oblých hran rukávů využijte rukávník nebo rukávy nedožehlujte až ke kraji.
 • Zadní část košile – žehlení této části košile je asi nejsnazší. Dbejte však na to, aby se vám při žehlení nevytvořily nehezké sklady.
 • Klín na ramenou – košili jednoduše nasuňte na přední část žehlicího prkna tak, aby vám na něm zůstala pouze plocha kolem ramen, kterou chcete žehlit. Nezapomeňte při tom ani na záhyby pod rukávy.
 • Přední část košile – Přední část košile doporučujeme žehlit na dvě půlky. Košili tak pověste přes žehlicí prkno a vyžehlete nejdříve půlku bez knoflíků, následně košili obraťte a opatrně žehlete i druhou půlku. Doporučujeme žehlit košili nejdříve z rubové strany, v případě potřeby ji pak můžete dožehlit i z líce.Žehličku nikdy nenechávejte v dosahu dětí. Jejich zvědavost může zapříčinit bolestivé popálení.

Žehlení může vést k ošklivým popáleninám

Při žehlení košil stačí chvilka nepozornosti a rozpálená žehlička se může stát i zdrojem nebezpečného úrazu. Pokud tak žehlíte, dejte pozor na sebe i na děti, které se pohybují v okolí. Žehlení totiž může zavinit mnoho závažných popálenin. Nebezpečné je samozřejmě zkoušet teplotu žehličky rukou, nebezpečí ale hrozí i v případě, že na sebe malé dítě žehličku převrhne. Odložená horká žehlička pak může v krajním případě dokonce způsobit požár. Jak tedy nehodám při žehlení předejít? Dodržujte tyto zásady:

 • Horkou žehličku odkládejte na místo k tomu určené, nebo ji postavte alespoň z dosahu dětí a hořlavých předmětů.
 • Pokud odcházíte z místnosti, vždy žehličku vypněte.
 • Nenechávejte žehličku na žehlicím prkně bez dozoru, dítě může zatáhnout za šnůru a převrhnout ji na sebe.
 • Dříve, než na žehličku saháte, nechte ji dostatečně vychladnout.
garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek