Jak vybrat žehličku a jak žehlit bezpečně bez popálenin

Přestože pořízení nové žehličky není velkou finanční investicí, i tak doporučujeme se zamyslet nejprve nad tím, jakou žehličku chceme, resp. co od žehlení očekáváme. Otázka, jak vybrat žehličku, je důležitá nejen pro naše pohodlí při žehlení, ale také z důvodu bezpečnosti celého žehlícího procesu. Nevhodná žehlička nebo špatná manipulace s ní může způsobit velké nepříjemnosti, včetně velmi bolestivých popálenin či požárů, u kterých hasiči zasahují pravidelně.

První pomoc při popálení žehličkou

 • Zabráníme dalšímu kontaktu kůže s horkou plochou/párou a žehličku vypneme! (jinak si můžeme kromě popáleniny přivodit také požár)
 • Ze spálené kůže a jejího bezprostředního okolí odstraníme oblečení a šperky. Pokud je část oděvu přiškvařena, z pokožky jej nestrháváme.
 • Postižené místo musíme co nejdříve chladit! Chladíme vlažnou vodou, ne příliš studenou či ledovou (na postižené místo nikdy nepřikládáme led!)
 • Postižené místo chladíme dostatečně dlouho, cca 20 minut.
 • Pokud se vytvořily puchýře, překryjeme místo sterilním krytím.
 • Puchýře nikdy nepropichujeme ani nezalepujeme náplastmi.
 • Popáleného místa se nedotýkejte. Popáleniny jsou náchylné k zanesení infekce.
 • Navštivte lékaře vždy, pokud jde o dítě nebo o rozsáhlejší popálení dospělé osoby, nebo pokud došlo k infikování rány.

Jaké jsou druhy žehliček na našem trhu?

Žehličky na našem trhu lze rozdělit do těchto kategorií:

Suchá žehlička

Suchá žehlička je základní žehlička bez nádržky na vodu, není schopna vytvořit páru, kterou by žehlení usnadnila. Její výhodou je snadná údržba a jednoduché ovládání. Hodí se pro ty, kdo žehlí jen občas malé množství prádla.

Napařovací žehlička

Napařovací žehlička je nejprodávanější typ žehličky v současné době. Její výhodou je to, že prádlo před žehlením nemusíte kropit. Napařovací žehlička při své činnosti vyrábí páru, která proniká to látky a žehlení urychluje. Napařovací žehlička může mít také funkci vertikálního napařování, kdy je možné žehlit párou oblečení na ramínku, závěsy apod.

Systémová žehlička

Systémová žehlička je žehlička s parním generátorem. Tato žehlička je kabelem spojena s generátorem. Výhodou je silná, konstantní pára, která vyžehlí i silné tkaniny. Hodí se hlavně pro osoby, které žehlí často a velké objemy prádla.

Jak vybrat žehličku – další důležité parametry

Když už víme, jaký druh žehličky potřebujeme, zjistíme další důležité parametry:

 • Příkon je zásadním faktorem. Ten by měl být v každém případě vyšší než 1800 W. K dostání jsou žehličky o příkonu do 2800 W. Velikost příkonu udává, za jak dlouho se žehlička nahřeje. Příkon ovlivňuje také velikost parního rázu.
 • Parní ráz je množství páry, kterou napařovací žehlička vyprodukuje v okamžiku stisknutí tlačítka. Ideální množství je více než 200g/min. Parní ráz musíme odlišit od stálého parního výkonu.
 • Stálá pára vycházející ze žehličky se pohybuje od 0 do 50g/min.
 • Žehlící plocha – materiál, ze kterého může být vyrobena, bývá nerezová ocel či broušený hliník. Tyto materiály jsou už dnes zastaralé. Kvalitnější žehlící plochy jsou vyrobeny z odolného nepřilnavého keramického povrchu, který se při žehlení nelepí a hladce klouže. Keramický povrch je zároveň nejbezpečnější.
 • Hmotnost žehličky zde neplatí pravidlo čím lehčí, tím lepší, jako to platí u většiny jiných spotřebičů. Čím je žehlička těžší, tím menší sílu budete muset vynaložit Vy k tlaku na ni. Vyšší hmotnost tedy není u žehličky negativem.
 • Žehlička s pojistkoumoderní žehličky mají také funkci bezpečnostního automatického vypnutí. Tak se žehlička vypne sama v případě, že je delší dobu ponechána bez pohybu nebo pokud jste ji zapomněli vypnout. Žehlička se vypne i v případě, že ji špatně odložíme žehlící plochou dolů. Tato funkce zamezí vzniku nebezpečí požáru. Z hlediska bezpečnosti při žehlení je tato funkce nejvýznamnější.
 • Stabilní pata a protiskluzové podložky – některé žehličky jsou vybaveny i těmito prvky, které zvyšují bezpečnost žehlení.
 • Anti-drip systémzamezuje odkapávání vody
 • Odvápňovací systémmají některé žehličky. Napařovací žehlička má delší životnost.
 • Přívodní kabel – délka kabelu hraje při žehlení důležitou úlohu. Šňůra musí být dostatečně dlouhá na to, aby se dostala všude tam, kam potřebujete. Některé žehličky mají také otočný kloub přívodního kabelu.
 • Žehlička bez šňůry – i takovou žehličku si můžete pořídit. Žehlička bez šňůry má tu výhodu, že umožňuje neomezený pohyb, při kterém šňůra nezavazí. Taková žehlička se musí odkládat na speciální nabíjecí plochu. Žehlení bez kabelu je v každém případě bezpečnější, neboť eliminuje riziko, že se o šňůru zakopne třeba dítě a horkou žehličku na sebe strhne.

Zásady bezpečného žehlení

Při výběru žehličky by nám mělo jít také o bezpečnost při žehlení. Tu můžeme zvýšit nákupem žehličky s funkcí automatického vypnutí (žehlička s pojistkou), se stabilní patou a můžeme používat žehličku bez šňůry. I tak si ale musíme uvědomit, že žehlička je velmi žhavá a neopatrnou manipulací můžeme sobě nebo druhým způsobit vážné zranění v podobě popálenin. Popáleniny může způsobit jak horká plocha žehličky, tak pára, která ze žehličky vychází.

Na žehlení se vždy plně soustředíme, stejně jako na to, kam žehličku odkládáme. Od zapnuté žehličky neodcházíme, zvláště pokud jsou v dosahu žehličky děti nebo domácí zvířata.

První pomoc při popálení žehličkou

Pokud se takový úraz stane, je vhodné navštívit lékaře, když je popálení rozsáhlejšího charakteru nebo se jedná o malé dítě (jde-li o dítě, navštívíme lékaře vždy, a to co nejdříve). Sami doma můžeme bez následného transportu k lékaři ošetřit pouze popáleniny prvního stupně, které poškodily jen povrchovou vrstvu kůže. U takové popáleniny je postižené místo červené, oteklé a bolestivé, přičemž nedojde k vytvoření puchýřů. Pokud nedojde k zanesení infekce, pak se postižené místo dobře zahojí samo během několika dní. Žehličkou si nejčastěji můžeme způsobit popáleniny prvního a druhého stupně. Výjimečně může dojít i popálení třetího stupně, které se vyznačuje tím, že pokožka je bílá a necitlivá. Bolest je paradoxně menší, než u mírnějších popálenin.

Postup první pomoci při popálení žehličkou čtěte v modrém rámečku.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek