Jak vybrat bezpečnou kulmu a žehličku na vlasy a jak se při jejich používání nepopálit?

Kulma na vlasy nebo žehlička na vlasy jsou pro spoustu žen něčím, bez čeho si téměř neumí představit život. Kdybyste se skupiny dam zeptali, který přístroj je pro ně nejdůležitější, pravděpodobně byste kromě odpovědí o počítačích nebo mobilních telefonech mnohokrát zaslechli i o důležitosti žehličky na vlasy nebo kulmy na vlasy. A není se co divit - během pár minut můžete výrazně změnit svůj vzhled, z rovných vlasů vytvořit krásné lokny a nebo naopak z neposlušných kudrnatých či krepatých vlasů získat krásně hladký, rovný a lesklý účes.

První pomoc při popálení kulmou a žehličkou na vlasy

Ať jsme opatrní jakkoliv, nehoda se může stát vždy, například když nám kulma na vlasy nebo žehlička na vlasy vyklouzne z rukou, a my si způsobíme menší popálení.

Chlazení popáleniny

Okamžitě postižené místo začněte chladit - nejlépe pomocí tekoucí vody z kohoutku nebo ponořením do studené vody. Dobře fungují i chladivé obklady, avšak jejich příprava trvá déle než puštění vody z kohoutku, a rychlost je jako první pomoc při popálení klíčová.

Chlaďte co nejdéle, i desítky minut. Chlazením popáleného místa totiž zabráníte prohlubování popálenin a ulevíte od bolesti.

Chlaďte pouze popálené místo a nejbližší okolí - v případě ochlazování větší plochy hrozí podchlazení. Nikdy však k ochlazování nepoužívejte mražené potraviny.

Pozor na bižuterii při popálení

V případě, že je popálené místo na rukou, si před chlazením sundejte prstýnky, řetízky či náramky, které mohou po rozvoji otoku působit jako škrtidlo.

Na popálenou pokožku ani po chlazení nedávejte žádné zásypy, masti ani krémy. Puchýře nepropichujte ani neodstraňujte.

Pro někoho je horkovzdušná kulma na vlasy nebo žehlička na vlasy každodenním pomocníkem, jiné ženy po nich sahají jen při výjimečných příležitostech, kdy si chtějí dát na svém vzhledu obzvlášť záležet - ať už jde o ples, svatbu, večírek nebo jinou společenskou událost. Horkovzdušná kulma je stejně jako žehlička na vlasy skvělým pomocníkem, avšak i tyto přístroje mají svá negativa. Kromě toho, že může při nesprávném nebo příliš častém používaní docházet k poškozování struktury vlasů, které se pak třepí a lámou, hrozí také popálení.

Jak udělat maximum proto, abyste se popálení způsobeným kulmou nebo žehličkou vyhnuli? A jak vybrat kulmu nebo žehličku, které budou bezpečné? Nebo jak postupovat v případě, že se popálení nevyhnete? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Jak vybrat vhodnou kulmu a jaké jsou zásady bezpečného používání?

Kulma na vlasy může být v několika variantách - horkovzdušná kulma, kónická, nebo třeba kulma na vlasy s výměnnými nástavci. Každý druh tvoří trochu jiné vlny. Horkovzdušná kulma na vlasy vytvoří vzdušné a velké vlny, které dodají vašim vlasům objem, kónická kulma je vhodná především pro menší lokny, a kulma s výměnnými nástavci je praktická především na cesty, kdy si s sebou nemusíte brát zvlášť ještě žehličku.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ, vždy byste měli při výběru konkrétního přístroje dávat pozor na několik základních bodů, které jsou pro bezpečné používání klíčové - zejména možnost nastavení teploty, přítomnost a kvalita pojistky a celkový materiál kulmy.

Nastavení teploty kulmy

Kulma by měla mít možnost nastavení teploty. Nejen, že díky tomu zvolíte vhodnou teplotu přímo pro váš typ vlasů (pro jemné a slabé vlasy je potřeba nižší teplota, než pro husté a silné), ale také vám nebude hrozit, že se kulma rychle rozžhaví na příliš velkou teplotu.

Pojistka u kulmy na vlasy není zbytečnost

Dalším bodem je pojistka, která kulmu vypne v případě, že ji zapomenete vypnout sami a kulma tak zůstane delší dobu zapnutá. V opačném případě by při vaší nepozornosti mohla kulma spálit nebo roztavit povrch pod sebou, popálit někoho, kdo by přišel například do koupelny a sáhl na ni, aniž by věděl, že je rozžhavená, nebo byste se popálili vy sami.

Materiál kulmy

Důraz dávejte také na výběr materiálu. Nejšetrnější k vlasům je keramická kulma na vlasy.

Kulma či žehlička na vlasy mohou pomoci vytvořit spoustu zajímavých účesů. Na co bychom si ale měli při manipulaci s nimi dávat pozor, aby nedošlo ke zbytečným zraněním? Přece jen jak kulma tak žehlička dosahují poměrně vysokých teplot.

Zásady bezpečného kulmování

Nutné je dodržovat základy bezpečného používání. Nikdy nedávejte kulmu na hořlavý povrch a samozřejmostí je také použití kulmy mimo dosah vody. V žádném případě nepoužívejte kulmu na vlasy vedle napuštěné vany či umyvadla, a nikdy nestůjte na vlhké či snad mokré podlaze.

Kulma na vlasy by měla mít také hrot z materiálu, který se nerozžhaví. Například plocha, která přijde do styku s vlasy je kovová, ale špice je z odolného plastu, který vás při manipulaci nepopálí. Při tvoření vln je totiž často nutné si kulmu na vlasy za pomocí prstů přidržet, což by bez špice z vhodného materiálu nebylo možné.

Abyste se nepopálili, poté co kulmu přestanete používat, ji nechejte na nehořlavém povrchu dostatečně vychladnout. Nikdy nesahejte na hlavici rozžhavené kulmy a nikdy neuklízejte kulmu, která je ještě trochu teplá.

Co by měla mít bezpečná kulma na vlasy:

  • pojistku
  • nastavení teploty
  • hrot z materiálu, který se nerozžhaví

Na co dávat pozor při výběru žehličky na vlasy a jak ji bezpečně používat?

Tak jako při výběru kulmy na vlasy hraje i u žehličky roli materiál. Nejšetrnější povrch destiček je vyroben z teflonu, keramiky, sklokeramiky nebo mramoru, na rozdíl od kovových destiček, které bývají použity u levnějších typů a vlasy mohou snadno poškodit.

Stejně jako horkovzdušná kulma na vlasy by měla mít vhodná žehlička na vlasy možnost nastavení teploty, a jak již bylo zmiňováno u kulmy, volte přístroj s bezpečnostní pojistkou, která žehličku na vlasy vypne v případě, že na to sami zapomenete.

Podstatná je také délka kabelu. Žehlička na vlasy s delším kabelem je mnohem vhodnější, jelikož se s ní lépe maniupuluje, nemusíte stát těsně vedle zásuvky a je menší riziko popálení než při nepohodlné manipulaci s krátkým kabelem.

Po použití nechejte vždy žehličku dostatečně vychladnout na nehořlavém povrchu a až poté ji ukliďte. Nikdy nesahejte na destičky prsty a v žádném případě nekontrolujte, jestli je již žehlička na vlasy rozžhavená. K tomuto účelu slouží displej.

Aby byla žehlička na vlasy bezpečná, je důležité, aby nehrozilo, že vám z rukou vyklouzne. Proto volte žehličku s rukojetí z neklouzavého, matného nebo pogumovaného materiálu.

Také žehlička na vlasy může být při neopatrném zacházení zdrojem drobných popálenin. Zejména v případě dětí se však záhy může jednat o život ohrožující zranění.

Co by měla mít bezpečná žehlička na vlasy?

  • displej a možnost nastavení teploty
  • bezpečnostní pojistku
  • rukojeť z neklouzavého materiálu

Jaká jsou rizika popálení při práci se žehličkou nebo kulmou na vlasy a jak se jim vyhnout?

Jelikož jsou kulma na vlasy i žehlička na vlasy spotřebiče, které pracují s velmi vysokou teplotou, při neopatrném používání hrozí riziko popálení. Jak k tomu může dojít? Situací je hned několik.

1) Manipulace s rozžhavenou žehličkou či kulmou

Pokud žehličku nebo kulmu nenecháte po použití dostatečně vychladnout a budete ji chtít ještě horkou uklidit, můžete se nehezky popálit. Proto radši vyčkejte několik minut a nechte vypnutý přístroj odložený na nehořlavém povrchu.

2) Vyklouznutí žehličky či kulmy

Může se také stát, že vám žehlička či kulma na vlasy z rukou vyklouzne a při pádu popálí nějakou část těla. Tomu lze alespoň částečně předcházet volbou přístroje s rukojetí z neklouzavého materiálu.

3) Popálené prsty nebo popálený krk

Nejčastěji se do kontaktu s rozžhavenou žehličkou či kulmou dostane krk nebo prsty. V případě prstů tomu lze předcházet hrotem kulmy nebo plochou okolo destiček žehličky z materiálu, který nevodí teplotu a nerozžhaví se. V případě krku je jedinou možností zvýšená opatrnost. Radši si na úpravu vlasů vyhraďte delší čas, než by bylo nutně potřeba, abyste nemuseli spěchat a v rychlosti se nedopustili chyby.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek