Jak se nespálit při výběru krbových kamen i jejich provozu

Jak vybrat krbová kamna?Máte rádi romantickou atmosféru? Tak to by ve vaší domácnosti neměla chybět krbová kamna. Praskající dřevo a plápolající oheň vytvoří ve vašem domově příjemné prostředí. Vytápění krbovými kamny je navíc ekologické a úspornější, než topení plynem či elektřinou. V tomto článku vám poradíme, jak správně vybrat krbová kamna a na co dát při jejich výběru pozor. Dozvíte se také o bezpečnostních opatřeních spojených s krbovými kamny a po přečtení budete také vědět, jak poskytnout první pomoc při popálení.

První pomoc při popálení

I při dodržování všech bezpečnostních opatření se však může stát, že se při používání krbových kamen popálíte. Proto byste měli znát první pomoc při popálení, abyste v případě potíží mohli pomoci sami sobě nebo svým blízkým.

Drobnější popáleniny od krbových kamen

Pokud se jedná o malé popálení způsobené například dotekem žhavých dvířek, tak postižené místo okamžitě začněte chladit například tekoucí studenou vodou. Pokud používáte ledové obklady, tak je nejdříve zabalte například do utěrky, abyste pokožce naopak ještě nepřitížili. Nestačí však chladit pouze chvilku, vydržte klidně i 20 minut.

Závažnější popáleniny

Popálení občas nemusí zpočátku vypadat nějak dramaticky, v každém případě je však dobré poskytnou první pomoc při popálení. Za závažnou popáleninu se u dospělého považuje postižená oblast rozsahu většího než velikost dlaně dospělého člověka. Co se týče dětí, tak každá popálenina žhavým předmětem se považuje za závažnou popáleninu a není radno ji podceňovat. Proto neváhejte volat záchrannou službu (telefonní čísla 155 nebo 112), která vám poskytne nejlepší první pomoc při popálení.

Když začne hořet oblečení

Jestliže se oheň dostal do kontaktu s vaším oblečením (když vám například při přikládání chytl rukáv), tak hořící oděv ihned uhaste. Přiškvařenou látku ovšem nestrhávejte, přivodili byste si akorát větší komplikace. Poté, co je aplikována první pomoc při popálení, rozhodně na popálené místo nedávejte žádný zásyp, krém či mast. A už vůbec nepřichází v úvahu, abyste propichovali puchýře, které vznikly v důsledku popálení. V případě obzvláště rozsáhlých popálenin se o vás postarají ve specializovaných popáleninových pracovištích, která jsou v Praze, Brně a Ostravě. 

Proč byste měli mít krbová kamna?

Jen si to představte – za okny skučí studený vítr a je taková plískanice, do které byste ani psa nevyhnali. V takovém počasí mnoho lidí propadá depresím a sklíčeným náladám. To však není váš případ, jelikož máte krbová kamna, která dokážou zahřát tělo i duši. Ať tedy venku panuje jakékoliv počasí, krbová kamna vám vytvoří příjemnou a romantickou atmosféru.

Existují ovšem i jiné důvody, proč si pořídit krbová kamna či krbovou vložku. Jeden z nich je čistě ekonomický – za vytápění krbovými kamny, když je budete používat jako jediný zdroj topení, zaplatíte za rok výrazně méně než za plyn či elektřinu. Další výhodou krbových kamen je fakt, že se s nimi nemusíte bát žádných odstávek plynu nebo elektřiny, stačí mít jen dostatečnou zásobu dřeva, dřevěných briket, pelet či jiného paliva. 

Častým důvodem pořízení krbu či krbových kamen je také jejich estetičnost. Krbová kamna jsou totiž kromě své primární funkce také skvělým doplňkem každého interiéru. V současnosti je na trhu nepřeberné množství druhů a provedení krbových kamen, takže si mezi nimi jistě vyberete krbová kamna, jež se budou ideálně hodit do vaší domácnosti.

Jak vybrat krbová kamna – na co se zaměřit

Ještě před tím, než se budete ohlížet na design krbových kamen, si však musíte položit pár důležitých otázek. Pořizujete krb do starého domu, nebo do novostavby? Budete v krbových kamnech topit jen příležitostně, nebo to bude pro vaši domácnost hlavní zdroj tepla? Máte v pořádku komín? A kolik do krbových kamen hodláte investovat peněz?

Spočítejte si, jaký potřebujete výkon

Pojďme si tedy postupně jednotlivé otázky rozebrat, ať víte, jak správně vybrat krbová kamna. Jedním ze zásadních kritérií při výběru krbových kamen je jejich výkon. Účinnost u moderních krbových kamen v novostavbách dosahuje až 80% a obecně se udává, že 1kW vytopí zhruba 18 - 20 m2ve starém domě a až 40 m2 v novostavbě. Předem byste si tak měli spočítat, jaký výkon budete potřebovat, jelikož poddimenzovaná ani předimenzovaná krbová kamna vám nikdy nebudou tak dobře sloužit.

Krb může vytápět jednu místnost nebo celý interiér

Dále byste měli rozlišovat mezi teplovzdušnými krbovými kamny a krbovými kamny s teplovodním výměníkem. Pokud si budete krbovými kamny jen občas doplňkově přitápět, budou vám stačit teplovzdušná krbová kamna, která vytápí místnost, v nichž jsou postavena. Jiné místnosti se tímto způsobem budou vytápět hůř, jelikož horký vzduch můžete šířit maximálně tak, že pootevíráte dveře v interiéru. Naopak na krbová kamna s teplovodním výměníkem lze napojit trubky a teplo vést do radiátorů, jež vytopí všechny požadované prostory. Tato kamna jsou tedy ideální pro ty, kteří chtějí topit pouze krbem.

Zkontrolujte stav vašeho komína

S otázkou, jak vybrat krbová kamna, také velmi úzce souvisí stav vašeho komína. Ten je totiž pro fungování krbových kamen nepostradatelný. Mezi jeho důležité vlastnosti patří tah nebo účinná výška komínu a také průměr kouřovodu. Pokud si budete vybírat krbová kamna v menší specializované prodejně, což je lepší než například po internetu, a nebudete si jisti, jestli je váš komín vhodný pro instalaci krbových kamen, tak se na tyto technické věci rozhodně zeptejte odborníka.

Pozor na levná krbová kamna

Důležitým kritériem je rozhodně také cena krbových kamen. Ne každému se totiž chce obětovat několik desítek tisíc korun. Pořizovat si však nejlevnější krbová kamna není ten nejlepší nápad – jejich výkon bude slabý, účinnost nízká a o dlouhodobé životnosti či bezpečnosti ani nemluvě. Jestliže si ale vyberete kvalitní krbová kamna, která budou výkonem ideální k vašemu interiéru, tak se vám nákladná počáteční investice poměrně brzy vrátí.

Mezi krbem a hořlavými předměty, které se nacházejí v té samé místnosti, by měl být odstup minimálně 40 cm.

Jak vybrat krbová kamna – bezpečnostní opatření

Leckdo možná namítne, že mít v bytě krbová kamna či otevřený krb je nebezpečné, ale není tomu tak. Pokud budete dodržovat všechna bezpečnostní opatření spojená s instalací a používáním krbových kamen, tak se nemusíte ničeho bát. A jaká jsou ta zmíněná bezpečnostní opatření?

Mezi krbem a hořlavými díly, které se nacházejí v té samé místnosti, by měl být odstup minimálně 40 cm, aby nedošlo k zažehnutí požáru. Od prosklených dvířek či otevřeného krbu by vzdálenost měla být větší, a to až 80 cm. A neměly byste samozřejmě také zapomínat na okolní stěny za krbem či vedle krbu, které by měly být dokonale izolované před vznikajícím žárem.

Důležitým faktorem je také podklad pod krbem, který měl být betonový. Pod krbovými kamny by také neměly vést žádné rozvody. Další nezbytnou věcí je přívod vzduchu do krbu, jenž je při spalování nezbytný. Abyste zabránili riziku požáru, tak byste také měli čas od času čistit kouřové roury a komín.

Poučte děti o nebezpečí, které skrývají krbová kamna

Každý dospělý jistě velmi dobře ví, že strkat ruku do ohně by znamenalo ošklivé a bolestivé popálení. Takovou vědomost ovšem nemusí mít malé děti, pro něž plápolající oheň může být velkým lákadlem. Je tedy velmi důležité, abyste svým ratolestem vysvětlili, že krbová kamna pálí. A rozhodně je také důležité děti poučit, že nesmí do ohně nic házet. Předejte tak riziku výbuchu, jenž může nastat například po vhození spreje přímo do plamenů. Na druhou stranu i vy sami byste měli být opatrní při manipulaci s dvířky od krbových kamen nebo při přikládání.

Daleko opatrnější byste měli být v případě, pokud máte otevřený krb bez dvířek. V tomto případě existuje velké riziko, že by vaše dítě nebo třeba pes mohli omylem spadnout přímo do ohniště. Řešením může být dřevěná či kovová ohrádka, kterou v podstatě oplotíte okolí krbu.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek