Hospitalizační

Období celé léčby popáleninového traumatu se dělí na tři časové úseky:

  1. Popáleninový šok – trvá řádově do druhého až třetího dne po popálení, na léčbu nejnáročnější období.
  2. Období akutní nemoci z popálení – řádově dny až týdny.
  3. Období rehabilitační – nejdelší období, trvá řádově měsíce až roky. Nejvýznamnější období z pohledu pacienta a jeho spoluúčasti na další terapii po zvládnutí léčby popáleniny. Zde si přečtěte o rehabilitačním období více.

Popáleninový šok

K popáleninovému šoku dochází při popálení více než 1520 % povrchu těla u dospělého a 510 % povrchu těla u dítěte.

Příčinou popáleninového šoku je velká ztráta tekutin a porucha prokrvení orgánů.

Období akutní nemoci z popálení

Akutní nemoc z popálení začíná po odeznění popáleninového šoku a je charakterizovaná bojem proti infekci, odstraněním nekrotického povrchu a následnou náhradou kožního krytu. V boji proti infekci je nejdůležitější imunitní ochrana organismu.

Po úspěšném zvládnutí popáleninového šoku vystupuje do popředí problém léčení popáleninové rány, kterou považujeme vždy za ránu otevřenou. V tomto období se pacient nachází v septickém stavu, nebo je průběh léčení provázen možnými infekčními komplikacemi pneumonie, infekce močových cest apod. Popálená kůže ztrácí svou funkci přirozené bariéry proti infekcím, které nemusí být zvládnutelné antibiotiky.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek