Epilace horkým voskem a jak se při ní nepopálit

Módní diktát, vzhled, hygiena i vlastní pocit pohodlí. To jsou nejčastější důvody, proč se lidé zbavují chloupků na různých partiích těla. Existuje mnoho způsobů a metod, jak dosáhnout hladké pokožky. Jedním z nich je také epilace horkým voskem. I tady, stejně jako u jiných činností, které nejen v domácnosti běžně provozujeme, bychom však měli dodržovat bezpečnostní pravidla, protože zde existuje určité riziko popálení.

První pomoc při popálení horkým voskem

Pokud se při epilaci horkým voskem stane, že se popálíte, postup je stejný jako u jiných popálenin.

Odtranění zdorje popálení

První pomoc při popálení voskem začíná přerušením kontaktu se zdrojem popálení, tedy s horkým voskem. To je však potřeba provádět opatrně.

Chlazení popáleniny

Popálené místo je nutné co nejrychleji strčit pod studenou vodu, která jej zchladí a zároveň zbaví horkého vosku. Chlazení by mělo trvat desítky minut, abychom ulevili bolesti a zabránili prohlubování popálenin.

Chladíme jen do 5% povrchu těla

Stejně jako u jiných popálenin platí, že je chladíme jen pokud zabírají méně než 5 % tělesného povrchu, což odpovídá velikosti pěti dlaní popáleného. V opačném případě hrozí podchlazení.

Žádné masti a zásypy

Na popálenou plochu v žádném případě nepoužíváme zásypy, masti ani krémy. S promazáváním můžeme začít až po zahojení rány.

Neodstraňovat puchýře

Případné vzniklé puchýře nepropichujeme ani neodstraňujeme.

Pomoc lékaře

Pokud jsou popáleniny rozsáhlé a závažné, vyhledáme lékařskou pomoc.

Co je to epilace voskem?

Epilace voskem je velmi starou, avšak oblíbenou a široce rozšířenou metodou odstraňování chloupků z celého těla. Dochází při ní vytrhnutí chloupků i s kořínky, takže jejich růst poté trvá delší dobu a oholení déle vydrží. Provádí se buď studeným, nebo teplým voskem. V prvním případě se pásek s voskem přitiskne na požadované místo, odkud mají být chloupky odstraněny, a rychlým trhnutím se vosk i s chloupky odtrhne. U epilace horkým voskem je třeba nejprve rozehřátý vosk nanést stěrkou na zvolené místo. Poté se na něj přitiskne bavlněný proužek a po ztuhnutí vosku opět odtrhneme proužek s voskem i chloupky včetně kořínků.

Výhody epilace horkým voskem

Epilace voskem je rychlá a spolehlivá metoda, jak se chloupků zbavit i na několik týdnů, většinou chloupky dorůstají během 3 až 6 týdnů. Pro někoho tento způsob, jak dosáhnout hladké pokožky, může ale být bolestivý a nepříjemný. Není to však nic, co by se nedalo vydržet.

Jde také o poměrně levnou metodu. Vosky na domácí epilaci pořídíte i za méně než 200 korun. Jednou z výhod je také to, že při pravidelném používání dorůstají chloupky pomaleji, dokonce jsou i trochu slabší a je jich méně. Epilaci voskem lze provádět i doma. Pokud se k ní chystáte poprvé, je lepší využít služeb kosmetického salonu.

Epilace horkým voskem se v domácích podmínkách někdy může vymknout z ruky a my si můžeme přivodit i lehčí popáleniny.

Rizika při epilaci horkým voskem

V podstatě jediným rizikem, které při neodborné epilaci horkým voskem hrozí, je popálení a vznik stroupků. Proto se doporučuje podstupovat tento druh odstranění chloupků v kosmetických salonech. Pokud se rozhodneme provádět domácí epilaci horkým voskem, dbáme na to, aby se vosk jen krátce nahřál, ne však rozpálil. Dobré je před aplikací vyzkoušet jeho teplotu nanesením malého množství vosku třeba na zápěstí.

Bezpečnější metody epilace

Nechceme-li podstupovat riziko popálení horkým voskem, můžeme využít jiné metody odstraňování chloupků, které jsou účinné a bezpečné. Jednou z nich je třeba holení pomocí depilačních krémů, které působí rychle a bezbolestně. Další variantou je vytrhávání chloupků pomocí epilátorů. Možností je také laserová epilace, která patří k těm nejúčinnějším, chloupky by po ní už nikdy neměly vyrůst.

Oblíbeným způsobem odstraňování chloupků je klasické holení pomocí žiletech či holicích strojků. Tento postup však není nejúčinnější a je třeba jej často opakovat.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek