Elastické kompresivní návleky

Speciální elastické návleky působí příznivě na jizvy svým trvalým tlakem. Dlouhodobý tlak na jizvy vede ke snížení překrvení jizvy. Dochází k vyblednutí, k omezení nadměrné tvorby vaziva v jizvě a jejímu rychlejšímu vyzrávání. Návleky by proto měl pacient nosit podstatnou část dne.

Tlak by měl zprvu působit 24 hodin denně, návlek se proto odstraňuje jen na promašťování jizvy a hygienu. Elastické kompresní návleky schvaluje revizní lékař, zhotoví je odborný personál kliniky. Návleky jsou z polyuretanového vlákna a jsou šity na míru, jejich zhotovení není plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. Pacient doplácí přibližně jednu třetinu. Kompresivní návleky se obvykle používají do doby zralosti jizvy, tedy po dobu jednoho až dvou let po úrazu. Mechanismus účinku je podobný jako u tlakových masáží.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek