Dětské pojistky mohou chránit nejen proti popáleninám

Bezpečí dětí by mělo být na prvním místě. V běžné domácnosti se objevuje mnoho nástrah, které dospělí nevnímají, ale pro děti mohou být nebezpečné. Mnoho z nich může skončit až těžkými popáleninami, jejichž následky jsou zvláště u dětí kvůli jejich citlivosti velmi vážné. Těmto úrazům je možné předejít například používáním ochranných pomůcek a bezpečnostních pojistek, které pomohou děti ochránit i v nestřežených okamžicích. Děti jsou zvídavé, rády ohmatávají a ochutnávají vše kolem sebe a zkoumají své okolí. Nebezpečí tedy představuje horká trouba nebo chemické prostředky, i když jsou zavřené ve skříňce.

Jak zajistit domácí spotřebiče

  • Troubu na pečení umístěte do výše pasu dospělého člověka (v novějších kuchyních se často umisťuje do vysoké skříně)
  • Vyberte bezpečnou varnou desku, ideálně indukční, o kterou se dítě nemůže popálit
  • Pokud indukční desku nemáte, můžete použít ohrádku s nastavitelnou výškou
  • Nezapomeňte na zakrytí všech zásuvek, abyste zabránili popáleninám způsobeným elektrickým proudem
  • Důležité je dávat pozor taky na rychlovarnou konvici. Uvařenou vodu, kterou už nepoužijete, byste měli vždy hned vylít. Dítě by na sebe mohlo konvici převrhnout a opařit se. Tomu zamezíte právě včasným vylitým horké tekutiny a zajištěním kabelu konvice tak, aby nevisel z linky.

Bezpečnou domácnost je možné naplánovat předem

Jedním z velmi nebezpečných spotřebičů v kuchyni je bez pochyby pečící trouba. Její rozpálené části dokážou někdy popálit i zkušeného dospělého. Hučení, světlo v zapnuté troubě nebo i vůně připravovaného jídla zase láká děti, aby přišly zkontrolovat, co zajímavého se děje a mohou si při tom způsobit popáleniny. Řešením je umístění trouby do úrovně pasu dospělého člověka. Malé dítě nedosáhne na žhavé části trouby a dospělému se bude lépe manipulovat s horkými plechy a nádobami. Nemusí se ohýbat, ale stát vzpřímeně s rozkročenýma nohama, je stabilnější a snižuje riziko popálení u sebe i ostatních. Jestliže však trouba už je zabudovaná přímo u země, existuje možnost použití krytů na horké sklo trouby nebo použití skel dvojitých či trojitých. Překrytím se snižuje teplota a sklo už na dotek nemůže způsobit vážné zranění.

Ohrádky kolem vařičů působí jako ochranné prvky při vaření

Při výstavbě nebo rekonstrukci kuchyně si mohou lidé rozmyslet typ varné desky. Nejbezpečnějším typem je indukční deska, která předává teplo přímo nádobě a nedochází ke zbytečnému rozpálení okolí. Sama o sobě není indukční deska tak horká, jako například plynové hořáky. Hořící plyn představuje riziko v podobě otevřeného ohně. Nejenže jsou všechny jeho kovové části mimořádně horké i několik minut po skončení vaření, ale také je zde možnost vzplanutí blízko položených plátěných nebo papírových utěrek či oděvu. Navíc z kovových plotének snadno může špatně položený hrnec sklouznout a jeho obsah popálit dítě. Při vaření je tedy nutné dávat pozor na pokládání hrnců, otáčet je madly směrem dozadu a vařit na vzdálenějších ploténkách. Pro zvýšení bezpečnosti se v obchodech prodává také speciální ohrádka kolem vařiče, kterou stačí snadno přilepit k vařiči. Jejich výška bývá nastavitelná, takže dokážou efektivně zabránit dětem, aby na sebe svrhly vařící hrnce, a zároveň nebrání běžnému užívání sporáku. Jsou dostupné varianty několika modelů, které esteticky vyhoví každé kuchyni.

Součástí většiny novějších trub jsou dětské pojistky

Plastový zámek na skříňku funguje jako dětská pojistka

Kvůli snaze mít doma čisto často lidé skladují i nebezpečné chemikálie, které mohou ve větší koncentraci poleptat kůži nebo při vnitřním užití popálit orgány uvnitř těla. Nejčastěji se takovéto úrazy stávají právě dětem. Tyto chemikálie by měly být uloženy nejlépe v horních policích mimo dosah dětí. Pokud pro ně takové místo v domácnosti není, je možné sáhnout k bezpečnostním zábranám na skříňky, které nedovolí batoleti dvířka od skříňky s nebezpečným obsahem otevřít. Investice do těchto pomůcek se běžně pohybuje pouze v řádu několika desítek korun.

Zásuvky na klíček nebo kabely od spotřebičů v krabici

Hlavně dětem se může v domácnosti přihodit úraz elektrickým proudem, když strčí něco vodivého do zásuvky. Popáleniny od elektrického proudu patří k těm nejzávažnějším. Kryty pro všechny zásuvky by měly být samozřejmostí. Na trzích jsou také dostupné různé krabičky či lišty na přívodné kabely od domácích spotřebičů. V tomto případě jde bezpečnost ruku v ruce se zkrášlením interiéru. Krabička ochrání zvídavé děti od nebezpečí úrazu elektrickým proudem a zároveň skryje nevzhlednou změť drátů. Navíc dospělí by měli dbát na bezpečnost při práci a při opravách drobných domácích spotřebičů vždy zkontrolovat, zda jsou vypojené ze sítě.

Nesmí se zapomínat na svorky k připevnění ubrusu nebo krytí rohů nábytku

Mnoho věcí se může zdát pro dospělého samozřejmé, ale pro malé děti mohou být nebezpečné i zdánlivé maličkosti. Jednou ze součástí prevence proti úrazu by mělo být zajištění ubrusu tak, aby nebylo možné jej strhnout dolů. Na jídelním stole se často nacházejí horké polévky nebo omáčky, které při vylití mohou popálit i velkou část těla. Nepřipevněný ubrus by se mohl stát prostředkem k tomuto úrazu. Děti také často klopýtnou a mohou se zranit o ostré předměty, které se v domácnosti nacházejí. Odstranění hřebíků nebo ostrých drátů je samozřejmostí, ale otupení pravoúhlých rohů už jí být nemusí. Malá násada nijak nepřekáží v užívání stolů, ale může zabránit bolestivým zraněním. V případě, že se v bytě nebo v domě nacházejí schody, je vhodné je zajistit dětskou brankou, aby dítě nemohlo spadnout dolů ze schodů a ublížit si.

Nikdy není možné zabránit všem úrazů, a to platí dvojnásob u dětí, ale je možné několik věcí předvídat a připravit domácnost tak, aby byla co nejbezpečnější.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek