10 chyb při ošetření popálenin - nejčastější omyly, které zranění ještě zhorší

Mezi závažné zranění kůže patří její popálení, ať už horkým předmětem, vřelou tekutinou nebo elektrickým proudem. Při takovém úrazu je nutné, aby osoba zasažená popálením zachovala co možná největší klid, nebo aby osoby v jejím okolí poskytly rychlou a především správnou první pomoc. Mezi lidmi kolují různé mýty a nepřesnosti, které v dané situaci vůbec nepomohou nebo ji dokonce mohou zhoršit. Představíme vám rady a doporučení, co na popáleniny použít, čemu se naopak vyhnout a co při popálení pomáhá.

Kontakt na popáleninová centra

Než se pustíte do péče, která by zraněném mohla ještě více uškodit, měli byste kontaktovat odborníky na specializovaných pracovištích. Neváhejte se proto ozvat do Brna, Prahy nebo Ostravy.

BRNO

Klinika popálenin a rekonstrukční chirurgie

tel.: 532 233 257

PRAHA

Klinika popáleninové medicíny

tel.: 267 163 365

OSTRAVA

Popáleninové centrum

tel.: 597 372 802

1. Okamžitě odstraňte zdroj tepla

Základní instinkty velí uskočit od horkého předmětu. Situaci někdy komplikuje právě úlek nebo další nešikovnost. Ve vážných případech může popálený například ztratit vědomí a vystavit se vážnějším popáleninám. Duchapřítomní by jej měli opatrně vytáhnout, tak aby sami sebe nevystavili nebezpečí popálení. Hořící oblečení se nejlépe uhasí proudem vody nebo přikrytím velkým kusem látky, například dekou. U úrazů způsobených elektrickým proudem není vhodné se postiženého dotýkat holýma rukama. K tomu, aby se zasažený dostal z dosahu proudu, je možné využít nevodivé věci, například gumové rukavice, dřevěné násady od košťat nebo další předměty z plastu, které jsou po ruce.

2. Nestrhávejte přiškvařené kusy oděvu

Pokud došlo k rozsáhlému popálení, na kterém je patrné zčernání kůže, přiškvaření oděvu nebo jiných nečistot, rozhodně se nedoporučuje pokoušet se ránu vyčistit. Vážná zranění by měl posoudit lékař, který po podání tišících prostředků seškvařené kusy oblečení v ráně odstraní.

3. U vážného úrazu nejezděte do nemocnice sami, lékaře přivolejte na čísle 155 nebo 112

Při hlubokých a rozsáhlých popáleninách by se měla přivolat rychlá záchranná služba. Profesionálové nejlépe pomohou popálenému a tíha první pomoci nebude ležet na laicích. Snaha dopravit popáleného k lékaři vlastními silami se nemusí vyplatit. Kvůli šoku z úrazu, který se může vyskytnout nejenom přímo u popáleného, ale i u jeho blízkých a svědků, není řízení auta příliš bezpečné.

4. Ihned sundejte prstýnky, náramky a jiné ozdoby

Přirozenou reakcí těla na zranění je jeho otečení. Tělní tekutina z poškozených buněk vytéká do okolní tkáně, postižené místo se zvětší a oteče. Nasazené prstýnky, řetízky nebo také piercingy mohou působit později jako škrtidlo. Zasažené místo by se mohlo špatně hojit.

Šperky po opuchnutí nepůjde sundat

5. Začněte s chlazením popáleného místa

Jistou pomocí je chlazení popáleného místa. Nikdy však není dobré jej chladit ledovými předměty, jelikož rozdíl teplot mezi popáleninou a ledem je příliš velký. Také se nedoporučuje chladit přímým proudem studené vody, jehož tlak může spíše dále ublížit. U velkých popálenin, které přesahují pět procent těla, se chlazení nedoporučuje vůbec, aby se předešlo riziku šoku nebo podchlazení.

6. Při samotném ochlazování buďte trpěliví, několik minut většinou nestačí

Pokud je to možné, ponoří se postižená část kůže pod čistou vodu minimálně na dvacet minut. Chybou bývá krátké a nedostatečné chlazení. Pokud je místo dostatečně ochlazeno, zkrátí se tím doba jeho hojení. Ochlazování má trvat tak dlouho, dokud přináší úlevu. Po vyjmutí z chladné vody by popálené místo nemělo dále štípat nebo pálit.

7. Při opaření sundejte co nejdřív oblečení

Oblečení, které je nasáklé vřelou tekutinou, se musí co nejrychleji svléci. Stejně tak musíte sundat rychle také polité chemickou látkou, která by mohla poleptat kůži. Ve chvilce panice možná nebudete vědět, co udělat dřív - svlečením oblečení zraněného byste však vždy měli začít, abyste předešli dalším komplikacím.

8. Nepoužívejte ihned po zranění tišící přípravky nebo masti

Léky proti bolesti nebo masti by mohly ztížit lékařům pozdější diagnózu a odhadnutí vážnosti zranění. Jestliže popálenina způsobuje silné bolesti, není vhodné návštěvu lékaře oddalovat. Reakce těla na popálení se s časem vyvíjí a puchýře se objevují na kůži i po několika hodinách. Pokud existují jakékoliv pochybnosti o vážnosti situace, je na místě zajistit pacientovi odborné posouzení lékařem.

Prášky nebo masti nepoužívejte hned po zranění

9. Nestrhávejte vzniklé puchýře, jejich rozsah konzultujte s lékařem

Puchýř představuje nejpřirozenější ryze biologické krytí pro ránu. Žádná gáza či náplast nepomůže postiženému místu více než přirozená obrana těla při popálení, proto by se neměl strhávat. Možností je však jeho propíchnutí, které by měl udělat lékař sterilními nástroji. Malé puchýře při drobných zraněních se mohou propíchnout i doma například menší vydezinfikovanou jehlou.

10. Pozor na "zaručené rady" našich babiček, dejte přednost odborné pomoci

Moderní medicína stále postupuje dopředu a časy, kdy se na popáleniny používalo máslo, olej nebo zasypání moukou jsou snad dávno pryč. Takové "osvědčené" praktiky mohou někdy spíše uškodit než pomoci. Po několika dnech od zranění je vhodné spíše vyhledat pomoc lékárníka. Existují i přípravky na přírodní bázi, které pomáhají při hojení popálenin, například produkty s výtažky z aloe vera nebo třezalky. Z léčebných mastí se nejčastěji používá Hemagel. V lékárnách jsou také k dostání speciální náplasti na popáleniny, které přispívají k jejich rychlejšímu hojení.

garant_logo
Norske-fondy_Logo

Od roku 2004 Norské fondy v České republice podpořily množství zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč

logo_MZCR
LCZ_clen-PHC
MHC-logo-bgwhite
autocont-logo
logo_sdh-300x285

Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska

O projektu

Internetový portál vznikl díky projektu Poradenské centrum a podpora dětí a mladých lidí po úraze popálením podpořeného grantem z Norských fondů 2009-2014 v rámci Programu CZ11 „Iniciativy v oblasti veřejného zdraví“.

Cílem projektu je vybudování služeb, které mají zmírnit či vyloučit negativní následky úrazu popálením u dětí a mladých lidí a začlenit je zpět do běžné společnosti. Součástí projektu je osvěta a primární prevence tohoto typu úrazu.

 

celý článek